Silný dolar trápí americké banky

Silný dolar rozpoutal řetězovou reakci napříč americkým finančním systémem. Zhodnocující měnou jsou nejvíce zasaženy velké investiční a komerční banky. Důvodem je nový kapitálový požadavek, jenž v prosinci minulého roku přednesl Federální rezervní systém a který má vejít v platnost v roce 2016.

Bankovní domy pod tlakem nových pravidel upozorňují na to, že silný dolar donutí některé americké společnosti k tomu, aby svůj kapitálový polštář navýšily o několik miliard dolarů navíc než jejich zahraniční, především ta evropská, konkurence. Banky jsou přesvědčeny, že současný posilující trend americké měny přetrvá, tudíž jejich v dolarech denominovaná aktiva a operace budou mnohem větší než v případě jejich evropských protějšků. Je tomu tak proto, že Fed v rámci daného opatření vychází z metodiky pravidel Basilejské komise, která jsou však denominovaná v eurech. 

Navýšený kapitálový požadavek jde za hranice momentálně platných kapitálových pravidel Basel a týká se osmi největších a systémově nejdůležitějších amerických bank. Cílem je v podstatě zmenšit velikost a omezit složitost expozice daných institucí, především pak v krátkodobém financování, které zahrnuje například overnight půjčky či krátkodobé repo operace. Dle odhadů tak vybrané banky budou muset navýšit svůj kapitál o zhruba 1 až 4,5 % hodnoty svých rizikově vážených aktiv. Týká se to především investičních bank, které krátkodobé financování využívají více než jejich čistě komerční kolegyně.

„Banky jako JP Morgan Chase, Citigroup či Bank od America budou novým požadavkem ovlivněny nejvíce, tudíž je i nejvíce zasáhne případné další posílení dolaru. To by znamenalo zvýšení polštáře o další stovky milionů dolarů navíc,“ řekl Steven Chubak, analytik společnosti Nomura Holdings. Větší množství kapitálu vzhledem k příjmům daných bank by potenciálně mohlo vést i ke snížení jejich hodnoty až o 3 %,“ dodal analytik.

Již během minulého měsíce se zástupci Citigroup, Goldman Sachs, Bank of America a Morgan Stanley sešli se zástupci Fedu, aby společně prodiskutovali nežádoucí dopady přísnějších kapitálových pravidel. Výstupem tohoto jednání byla dohoda o vypracování společné oficiální zprávy ohledně dopadů nového opatření společně s možnými změnami, které by daný problém mohly vyřešit.

Fed přiostřuje, JPMorgan prý chybí 22 mld. dolarů

Newsletter