Silvestr? Na forexovém trhu klid

Pokrok jednání mezi USA a Čínou. Konec problémů s italským státním rozpočtem a další střípky do nekonečné skládačky kolem brexitu. To je jen několik událostí z posledních dní roku, jež mohou ovlivnit dění na devizových trzích. Dolar v závěru minulého týdne vůči euru oslaboval. Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1432 EURUSD a podle naší predikce by se kurz měl dnes pohybovat v rozmezí od 1,1403 do 1,1512 EURUSD.*. Dolarový index se nachází na hodnotě 96,47 bodu.

Obchodní válka mezi dvěma největšími světovými ekonomikami doléhala na zbytek světa téměř celý rok. Nyní se rýsuje naděje na posun ve vztazích. Donald Trump na twitteru v sobotu napsal, že se podařilo dosáhnout velkého pokroku v jednáních s Čínou. A dodal, že absolvoval „dlouhý a velmi dobrý rozhovor“ se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Dohoda se dle Trumpa vyvíjí velmi dobře. „Dosahujeme velkého pokroku,“ konstatoval.

Doslova několik vteřin před dvanáctou vyřešila Itálie problém se státním rozpočtem. Poslanci schválili státní rozpočet na rok 2019, který senátoři posvětili už minulou neděli. Rozpočet kritizovala Evropská komise. Původní návrh rozpočtu na příští rok z října počítal se schodkem 2,4 procenta HDP. Výsledkem je nakonec kompromis sjednaný s Evropskou komisí, a to schodek ve výši 2,04 procenta HDP. 

Na společnou evropskou měnu, která oslavila dvacáté narozeniny, mohou dál doléhat také zprávy z Británie. Ministr obchodu Liam Fox pro list The Sunday Times uvedl, že pokud parlament příští měsíc odmítne dohodu o podmínkách odchodu země z EU, mohla by existovat poloviční pravděpodobnost, že k brexitu vůbec nedojde. Pokud poslanci dohodu odmítnou, skupina konzervativních a labouristických poslanců chce prosadit odklad brexitu. Země by se tak vyhnula opuštění evropského bloku bez dohody, napsal The Observer. 

Poslední den týdne je bez dat z Evropy. Ve Spojených státech dnes bude oznámen index dallaského Fedu. Hlavní číslo týdne se dozvíme v pátek. Americké ministerstvo práce oznámí, kolik pracovních míst mimo zemědělství vytvořila ekonomika. Trh čeká, že v prosinci to bude 180 tisíc míst, v listopadu to bylo 155 tisíc míst.

Koruna zakončí letošní rok vůči euru slabší, než byla loni. Kolem přelomu roku se kurz pohyboval blízko úrovně 25,50 EURCZK. Nejslabší byla česká měna k euru na počátku července, to se propadla až na 26,11 EURCZK.

Podobné bylo proti americkému dolaru. Na počátku loňského ledna stála koruna kolem 21,20 dolaru, během roku oslabovala a od října se už nepodívala pod psychologickou hranici 22 korun za dolar.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,74 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,70 až 25,85 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,40 až 22,61 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter