Šincl viní Babiše: Hazard jste odsunul po schůzce s šéfem Synotu

Ministr financí Andrej Babiš se sešel s majitelem hazardní skupiny Synot a senátorem Ivem Valentou a z těchto schůzek vzešlo odložení platnosti zákona o hazardních hrách o jeden rok. Tvrdí to poslanec ČSSD Ladislav Šincl, na kterého Babiš ostře zaútočil kvůli odměnám zprostředkovatelů pojistek. Stát kvůli tomuto odkladu podle Šincla přichází o miliony korun. Šincl svůj názor napsal na stranický web ČSSD.

Návrh zákona o hazardu představilo ministerstvo financí na sklonku loňského roku. V březnu pak oznámilo, že nejspíš nezačne platit od ledna 2016, ale o rok později. Důvodem je podle úřadu posouzení zákona Evropskou komisí a výběrové řízení na monitorovací systém.

„…víme, proč zřejmě začne platit zákon až v roce 2017, nikoliv už v roce 2016. Rozhodnutí vzniklo na základě schůzky Andreje Babiše a českého senátora s monackým občanstvím, který je zároveň majitelem jedné z největších tuzemských loterijních společností. Ivo Valenta měl jistě silné argumenty, aby ministra přesvědčil, že stojí za to počkat. Ono vyčkávání je nicméně zvláštní, když kvůli šedé hazardní zóně stát přichází na daních o tři milióny korun každý den,“ napsal Šincl na webu ČSSD. „Nakonec budeme snad i rádi, když nový loterní zákon začne platit „už“ od roku 2017. Ministrovo nicnedělání jen eskaluje skutečný problém, a tím je nijak kontrolované působení nelegálních a černých heren na internetu,“ dodal.

Šincl má s Babišem spory od minulého týdne. Tvrdí, že Babiš jeho a jeho rodinu obvinil při diskusi o zákonu o pojišťovnictví z korupce a zastrašoval ho. Babiš to odmítá, prý jen četl citace o Šinclovi z tisku, aby ukázal nedůvěryhodnost vládního poslance. Sporem se nejspíš bude zabývat sněmovní mandátový a imunitní výbor.

O co se hraje ve střetu o miliardy pro pojišťováky?

Kauza se vrací také k odvolání náměstka ministra financí Martina Prose, který pro Roklen24 v minulém týdnu uvedl, že úprava, kterou navrhl poslanec Šincl a Pros podpořil, dnes funguje v sousedním Rakousku. Ohradil se proti slovům o veletočích v postoji ministerstva financí. „Zákon byl celou dobu předložen bez regulace provizí. S tou následně souhlasila Česká národní banka. My jsme to zatím do zákona nedali, až pozměňovací návrh pana poslance Šincla přinesl i zastropování provizí. Nadto se touto cestou zhruba 4,2 miliardy korun dostanou zpět ke klientům. Proto jsem návrh podpořil,“ vysvětlil svůj postoj Pros pro Roklen24.

„Chci, aby od makléřů, kteří často zneužívají současné mezery v legislativě, byly přesunuty na čtyři miliardy korun ročně k lidem. Z těchto peněz pojišťovny nedostanou ani korunu. Je mi jasné, že pokud bude můj návrh přijat, přijdou někteří makléři o možnost přetáčet smlouvy na životní pojištění jako na běžícím páse. U velkých firem s mnoha zaměstnanci a širokým spektrem podnikání půjde o dost podstatný balík,“ napsal dnes na webu ČSSD Šincl.

Soubor tří zákonů proti hazardu by měl snížit počet provozoven s výherními automaty na 15 až 20 procent proti současnému stavu, ještě víc má klesnout počet hazardních hráčů. Ministerstvo financí v květnu předložilo legislativní radě vlády návrh zákona o hazardních hrách, zákona změnového a zákona o daních. Přibyla daňová restrikce, která hazard zdaňuje 35 procenty namísto současných dvaceti. Ministerstvo chce zároveň zdanit i internetové sázení. Právě srovnání podmínek zde s nelegální zahraniční konkurencí dlouhodobě požadují tuzemské „sázkovky“. Ministerstvo financí si od opatření slibuje zvýšení příjmů z hazardu asi o tři miliardy korun ročně a pokles výdajů souvisejících s hazardem zhruba na polovinu.

Newsletter