Singapur se svezl na vlně uvolněné monetární politiky

Singapurská centrální banka (Monetary Authority of Singapore, MAS) včera náhle sáhla k uvolnění své měnové politiky prostřednictvím zploštění kurzového pásma singapurského dolaru. Podle informací serveru CNBC tak reaguje na momentální problém, kterým je nízká úroveň cenové hladiny.

„Vzhledem k revizi inflačních očekávání směrem dolů se singapurská centrální banka rozhodla učinit preventivní opatření“, vysvětlila dění v Singapuru japonská banka Mizuho. Samotné vyjádření singapurské monetární autority bylo velice opatrné. Poukázala při něm především na velice smíšený výhled globální ekonomiky, který pravděpodobně zasáhne hlavně exportně orientované země.

Obavy MAS byly zřejmě akutní, jelikož se s daným opatřením rozhodla nepočkat jak do svého oficiálního zasedání, které je naplánované na duben, tak ani na včerejší vyjádření měnového výboru amerického Federálního rezervního systému. Vedení singapurské centrální banky ve svém prohlášení oznámilo, že došlo na „zploštění pásma nominálního efektivního měnového kurzu singapurského dolaru, bez změny jeho šířky či přímo úrovně, ke které je centrováno.“ Cílem je alespoň částečně omezit dlouhodobé posilování singapurské měny. Od roku 2001 se jedná o první neohlášené opatření tohoto typu.

Po oznámení centrální banky se singapurský dolar propadl na 4,5leté minimum vůči americkému dolaru, kde si sáhl až na úroveň 1,3570 USD/SGD. Na konci asijské seance se pak obchodoval zhruba na úrovni 1,3509 USD/SGD, což odpovídalo dennímu poklesu o 1 %. Oproti euru pak singapurský dolar deprecioval o 0,8 % až na 1,5348 EUR/SGD.

Tempo růstu cenové hladiny Singapuru se postupně snižuje i přesto, že v nedávné době došlo na omezení na trhu práce, když singapurská vláda zavedla restrikci pracovních povolení pro zahraniční pracovníky. V listopadu minulého roku klesl index cen spotřebitelů meziročně o 0,3 %, v prosinci pak meziročně o 0,2 %. Singapurská cenová hladina je v poslední době silně pod vlivem propadu cen ropy a nízkých nákladů na bydlení. Vzhledem k trvajícímu trendu obou těchto faktorů se MAS rozhodla snížit svou inflační prognózu z rozpětí 0,5 – 1,5 % na záporných -0,5 až 0,5 %.

„Od roku 2013 upozorňovala MAS na klesající náklady na trhu práce jako na hlavní hrozbu růstu cen. Nově uvalené restrikce na zahraniční pracovníky donutí zaměstnavatele zaměstnávat pouze singapurské občany, kterým však budou muset platit mnohem více. Hlavním problémem ale bude efektivní zvýšení produktivity, které by ospravedlnilo vyšší mzdy. Spíše se předpokládá, že restrikce povede k vytvoření většího množství neobsazených míst než k vyšším platům“, popisují situaci analytici z ING.

Toto vysvětlení, společně se slabým růstem singapurské ekonomiky a nijak valným výhledem té globální, je hlavním důvodem, proč se očekává, že singapurská centrální banka svůj krok opět zopakuje, a to přímo na svém oficiálním dubnovém zasedání.

Newsletter