Singer a spol. se začali bát svého vlastního „dítěte“

Od října už si v ČR nepůjde vzít stoprocentní hypotéku. Česká národní banka se obává nestability, kterou by tento typ už poměrně rizikového úvěrování mohl vnést do finančního systému. Češi tak budou muset „přihodit“ něco ze svého, pokud budou chtít na hypoteční půjčku dosáhnout.

Nejde o žádné překvapení. O takovém kroku se intenzivněji spekulovalo už zhruba rok. V poslední době se ale nemovitostní trh rozjel na plné obrátky, takže hrozí přehřátí. Nutno ale uvést, že samy komerční banky jednají poměrně obezřetně a dbají celkem spolehlivě na to, aby k přehřátí nedošlo. Vlastně zatím ani nemají příliš potřebu pouštět se do rizikovějšího jednání. Profitabilita tuzemských bank sice klesá, tak jako ziskovost bank jinde v Evropě, ale přesto si v mezinárodním kontextu udržuje velice solidní úroveň. Proč riskovat, když se penízky zatím stále celkem pěkně hrnou, že?

Komerční banky uplatňují už nyní postupy, které riziko přehřátí razantně omezují. Málokdy je odhad ceny nemovitosti, který ta či ona česká banka provádí, plně srovnatelný s tržní cenou té samé nemovitosti. Zpravidla je nižší. Banky v ČR už v tomto vykazují míru obezřetnosti, která v mezinárodním kontextu určitě není pravidlem. Ale to je jen jeden z příkladů.

Majitel Ekospolu Korec: Pozor na braní si hypotéky na krev

Tak jako tak, stoprocentních hypoték poskytují celkem málo. Jejich objem čítá jednotky procent.

Trh tedy v tomto smyslu vykazuje celkem solidní schopnost samoregulace. Přesto nyní situaci shora „pojistí“ ještě vrchní regulátor, Česká národní banka.

Tím, že vstupuje do hry, přiznává Česká národní banka, že podstatné části tuzemské ekonomiky hrozí přehřátí. Jak se to doplňuje s klíčovým ukazatelem inflace, který je v podstatě na nule? Velmi špatně. Je zjevné, že někde je chyba. Pokud nemovitostnímu sektoru hrozí přehřátí, zatímco cenové hladině – statisticky – zabřednutí do deflačního pásma, patrně je třeba razantně změnit metodiku výpočtu inflace. Pokud by se do ní totiž momentálně zahrnul vývoj cen nemovitostí a naopak vyloučily kolísavé ceny pohonných hmot a potravin, inflace bude nyní zhruba na dvou procentech. Tedy přesně na úrovni inflačního cíle České národní banky.

Ta by pak jen těžko uhájila další pokračování svého intervenčního režimu a uvolněné měnové politiky, které – co si budeme povídat – jsou tím zcela klíčovým zdrojem toho, že nemovitostnímu trhu nyní hrozí přehřátí.

Banky uvedly, že poskytují stoprocentní hypotéky v omezeném rozsahu a nemají tak problém se pravidlům ČNB přizpůsobit.

Newsletter