Na zahraničních trzích pozorujeme lehký výprodej dolaru proti euru a proti procyklickým měnám. Měny regionu v zisku. Koruna zpevňuje pod 25,55 za euro.

Singer: Česká ekonomika přepíná na vyšší růst

Česká koruna poskočila na šestitýdenní maximum 27,5368 k euru po slovech guvernéra ČNB Miroslava Singera. „Ekonomika prochází dramatickým zlepšením. Jsme svědky výrazné změny v tempu jejího růstu při inflaci, zůstávající na mimořádně nízkých úrovních,“ uvedl Singer na semináři v Praze dle agentury Bloomberg.

Intervence za oslabení koruny, započatá v listopadu roku 2013 a používající kotvu pro kurz koruny k euru ne silnější než 27,00, dle Singera odvrátily hrozbu deflace a podpořily domácí poptávku.

„Tuzemská ekonomika má solidní základy pro vyrovnaný růst, inflaci začíná vytvářet domácí poptávka,“ uvedl mimo jiné Singer. Revidovaná data ukázala na 2,4% meziroční růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí letošního roku.

TIP: Sledujte vývoj měn online na Roklen24 

„Potvrdilo se očekávání ČNB, že ve třetím čtvrtletí letošního roku ekonomika poroste zhruba podobným tempem jako v prvním pololetí. Naplňuje se tak současně prognóza ČNB, že v celoročním úhrnu domácí ekonomika – po poklesu v předchozích dvou letech – letos zřetelně vzroste, a to vlivem zvýšené zahraniční poptávky, oživení vládních investic a v neposlední řadě díky uvolněným domácím měnovým podmínkám v podobě oslabeného kurzu koruny i mimořádně nízkých úrokových sazeb,“ uvedla ČNB v komentáři k údajům o HDP ve třetím čtvrtletí v pátek 28. listopadu.  

V příštím roce ekonomika dle ČNB poroste stejně jako letos, se znatelně kladným působením fiskální politiky zejména vlivem dočerpávání EU fondů. V roce 2016 pak (i přes pokles vládních investic) růst HDP podle centrální banky dále mírně zrychlí v důsledku zvýšení dynamiky zahraniční poptávky.

Newsletter