Singer: ČNB asi bude držet závazek kurzu koruny déle (+komentář)

(Doplněno 12:05) Česká národní banka bude patrně uplatňovat hranici 27 korun k euru jako kurzový závazek pro českou měnu déle, než původně předpokládala. Důvodem je skutečnost, že v dohledné době zřejmě nebude potřeba zpřísnit v ČR měnovou politiku. V rozhovoru otištěném v dnešním vydání slovenského listu Hospodářské noviny to řekl guvernér ČNB Miroslav Singer. 

„Dovážíme a ještě nějakou dobu zřejmě budeme importovat systematické protiinflační a často i deflační tlaky z eurozóny. Kurzovní závazek na nějaké hranici pomáhá omezovat jejich negativní důsledky na poptávku v české ekonomice. Limit na úrovni 27 korun za euro tu s námi pravděpodobně zůstane déle, než jsme předpokládali,“ uvedl Singer. 

Režim devizových intervencí se zmiňovaným závazkem ČNB zahájila předloni v listopadu a později oznámila, že ho neukončí dříve než v roce 2016. 

Koruna tento měsíc oslabila až k úrovni 28,50 Kč za euro. Následně část ztrát smazala a dostala se pod hranici 28 Kč/EUR. Singer uvedl, že kolísání kurzu české měny nebylo nijak dramatické. „My necháváme kurz volně fluktuovat na úrovních nad stanovených 27 korun. Nemáme určenou žádnou horní hranici,“ potvrdil přístup jednostrannosti závazku ČNB Singer. 

Guvernér ČNB také poznamenal, že klesající ceny ropy jsou spíše pozitivním faktorem pro ekonomiku. Sice prý mohou být překážkou pro dosažení inflačního cíle ČNB, ale na druhé straně pomáhají firmám.

„Vyjádření guvernéra Singera je plně v souladu s naším očekáváním. Pravděpodobnost dalšího zásahu ČNB rapidně narostla v důsledku zesílení deflačních tlaků způsobených propadem cen ropy na světových trzích. ČNB zatím podle všeho použije slabší zbraň ze svého arzenálu nekonvenčních měnověpolitických zásahů, tedy právě posunutí hranice ukončení jejího stávajícího intervenčního režimu, možná až za horizont roku 2016. Může také dojít k tomu, že termín ukončení ponechá otevřený s tím, že jej podmíní určitým kýženým vývojem inflace. Podobně jako včera Evropská centrální banka ponechala do jisté míry otevřenu otázku ukončení svého programu širokého odkupu aktiv včetně státních dluhopisů,“ uvedl k Singerovu výroku Lukáš Kovanda, hlavní ekonom skupiny Roklen.

„Ostatně na výsledku tohoto programu Evropské centrální banky budou do značné míry záviset i další kroky ČNB. Pokud se program ECB nezačne v dohledné době promítat do inflačních očekávání a růstu cenové hladiny v eurozóně, ČNB velmi pravděpodobně nakonec použije i silnější zbraň ze svého arzenálu nekonvenčních měnověpolitických zásahů, tedy opět intervenuje za oslabení koruny,“ dodal Kovanda.

Newsletter