Singer (ČNB): Dnes vidíme, že hrozba deflace byla ještě větší

Česká národní banka dnes zhoršila prognózu pro růst české ekonomiky i vývoj inflace a potvrdila závazek intervenovat na koruně nejméně do prvního čtvrtletí roku 2016. Guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi ve stejnou dobu srazil euro pod 1,2400 k americkému dolaru slovy, že pokračující slabý vývoj ekonomiky eurozóny a nízká inflační očekávání otevírají prostor pro revizi prognózy ECB k horšímu. Tu Evropská centrální banka zveřejní v prosinci. ČNB svou zveřejnila dnes a guvernér Miroslav Singer v komentáři k ní uvedl, že její zhoršení jde na vrub zejména právě vývoji v eurozóně.

Ještě větší hrozba

„Hrozba dlouhodobé deflace byla ve světle nových údajů o vývoji v zahraničí ještě větší, než napovídaly analýzy dostupné před rokem. Základní ekonomické údaje ukazují, že oslabení kurzu (koruny) splnilo svůj účel,“ říká Miroslav Singer rok od spuštění intervencí na české koruně.  Česká ekonomika se dle něj odpoutala od hrany deflace a HDP zřetelně roste, což se příznivě projevuje na trhu práce a ve zvýšené důvěře domácností i firem.

Singer upozornil na hrubý domácí produkt (2,5 % za 2Q14 proti -1,3 % ve 2Q13), pokles míry nezaměstnanosti za září na 5,9 % ze 7,1 % před rokem, vyšší nominální mzdu v podnikatelském sektoru i růst počtu volných pracovních míst meziročně na 56,6 tisíce z 39,04 tisíce za září 2013.

Podstatou zásahu ČNB na koruně dle Singera bylo, aby se ČR vrátila na rozumnou trajektorii růstu. „Stávající úroveň kurzu k tomu přispívá,“ řekl Singer a „NE“ odpovídá na to, zda bankovní rada debatovala o dalším uvolnění měnové politiky.

Efekt intervencí v reálné ekonomice teprve začíná…

Rok od oslabení koruny nad 27,00 k euru guvernér České národní banky hovoří o tom, že se blíží ke konci průsak tohoto zásahu přes ceny. „V reálné ekonomice je to ale teprve začátek. Tam ta opatření teprve začínají působit,“ zhodnotil Singer míru, nakolik se intervence již projevily a kde.

Slova guvernéra Evropské centrální banky Maria Draghiho dnes výrazně oslabila euro. Před konferencí ECB obchodovalo nad 1,2500 k americkému dolaru, po „slovní intervenci“ z ECB padlo pod 1,2400 EURUSD. Guvernér české národní banky Miroslav Singer přitom aktuální slabost eura označil za podporu pro ty z členských ekonomik eurozóny, které jsou schopny zvyšovat export mimo země eurozóny. To jsou především ty silné. Vede to k dalšímu rozevírání nůžek mezi silnějšími a slabšími členy eurozóny. „Ti lepší se zlepší, horším pomohou až nekonveční opatření a jejich efekty poté, co zaberou ve finančních systémech,“ uvedl na adresu slabších členů eurozóny Singer.

Níž inflace, růst i sazby i euro k dolaru

Nová prognóza ČNB sráží růst české ekonomiky letos na 2,5 % z 2,9 %, v příštím roce na 2,5 % ze 3 %, tempo roku 2016 potvrzuje na úrovni 2,8 procenta. Růst spotřebitelských cen nad 2% cíl ČNB a to na 2,1 % odsouvá z posledního čtvrtletí příštího roku do úvodu roku 2016.

V předpokladech nové prognózy proti té původní se výrazně pohnuly mimo jiné ceny ropy (Brent letos na 102,7 ze 110 dolarů za barel, příští rok na 92,5 z 107,6 USD/b a v roce 2016 na 94 z 103,3 USD/b) i předpověd pro kurz eura k dolaru. ČNB nově očekává letos 1,33 EURUSD místo 1,36. V příštím roce výhled klesl na 1,23 z 1,31 EURUSD, v roce 2016 pak na 1,21 z 1,31 EURUSD.

K české koruně Singer uvedl, že návrat do standardního režimu měnové politiky nebude znamenal posílení kurzu na úrovně, jichž jsme byli svědky před zahájením intervencí ČNB.

Newsletter