Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Singer: ČR má potenciál rychleji rostoucí ekonomiky

Česká ekonomika má předpoklady k tomu, aby patřila v Evropě k rychleji rostoucím ekonomikám. Na dnešní konferenci Vysoké školy finanční a správní to uvedl guvernér České národní banky Miroslav Singer. Důvodem je například relativně mírné zadlužení země, odolný a stabilní finanční sektor nebo i vlastní měna.

Guvernér upozornil, že ve srovnání s EU je česká ekonomika makroekonomicky rovnovážná, je relativně málo zadlužená a má solidní základy. Dalším rozdílem je podle Singera stav finančního sektoru, který byl a je zdravý a odolný vůči šokům. Navíc ekonomice pomáhá i vlastní měna na rozdíl od zemí platících eurem.

Růst české ekonomiky bude podle Singera doprovázen mírným zvyšováním přebytku obchodní bilance, kladným běžným účtem a mírným snižováním veřejného dluhu. Česká národní banka počítá letos s růstem ekonomiky o 4,7 procenta a příští rok o 2,8 procenta.

Podle dnešních údajů Českého statistického úřadu česká ekonomika rostla v letošním třetím čtvrtletí meziročně o 4,5 procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. Analytici tak počítají za celý rok s růstem ekonomiky o více než čtyři procenta. Tahounem růstu je průmysl. Daří se výrobě automobilů, ale třeba i železničních lokomotiv a vozového parku či elektrických zařízení.

Guvernér ČNB rovněž zopakoval, že pokud by Česká národní banka v listopadu 2013 kvůli hrozbě deflace nepřistoupila k oslabení koruny, rostla by česká ekonomika v roce 2014 mnohem pomaleji než ve skutečnosti a inflace by byla na konci roku 2014 zhruba mínus dvě procenta. Loni přitom tuzemské hospodářství vzrostlo o dvě procenta a průměrná míra inflace byla 0,4 procenta. „Oslabení koruny bylo jedním z důvodů obratu hospodářského vývoje,“ uvedl Singer.

Newsletter