Euro proti dolaru umazalo velkou část ranních ztrát. Obchoduje se kolem 1,2140 EURUSD. Eurová korekce proti dolaru lehce pomohla měnám regionu. Koruna se jako jediná posunula do zisku pod 26,10 za euro. Přispěl k tomu i komentář guvernéra ČNB ohledně výhledu sazeb.

Singer: ČR má potenciál rychleji rostoucí ekonomiky

Česká ekonomika má předpoklady k tomu, aby patřila v Evropě k rychleji rostoucím ekonomikám. Na dnešní konferenci Vysoké školy finanční a správní to uvedl guvernér České národní banky Miroslav Singer. Důvodem je například relativně mírné zadlužení země, odolný a stabilní finanční sektor nebo i vlastní měna.

Guvernér upozornil, že ve srovnání s EU je česká ekonomika makroekonomicky rovnovážná, je relativně málo zadlužená a má solidní základy. Dalším rozdílem je podle Singera stav finančního sektoru, který byl a je zdravý a odolný vůči šokům. Navíc ekonomice pomáhá i vlastní měna na rozdíl od zemí platících eurem.

Růst české ekonomiky bude podle Singera doprovázen mírným zvyšováním přebytku obchodní bilance, kladným běžným účtem a mírným snižováním veřejného dluhu. Česká národní banka počítá letos s růstem ekonomiky o 4,7 procenta a příští rok o 2,8 procenta.

Podle dnešních údajů Českého statistického úřadu česká ekonomika rostla v letošním třetím čtvrtletí meziročně o 4,5 procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. Analytici tak počítají za celý rok s růstem ekonomiky o více než čtyři procenta. Tahounem růstu je průmysl. Daří se výrobě automobilů, ale třeba i železničních lokomotiv a vozového parku či elektrických zařízení.

Guvernér ČNB rovněž zopakoval, že pokud by Česká národní banka v listopadu 2013 kvůli hrozbě deflace nepřistoupila k oslabení koruny, rostla by česká ekonomika v roce 2014 mnohem pomaleji než ve skutečnosti a inflace by byla na konci roku 2014 zhruba mínus dvě procenta. Loni přitom tuzemské hospodářství vzrostlo o dvě procenta a průměrná míra inflace byla 0,4 procenta. „Oslabení koruny bylo jedním z důvodů obratu hospodářského vývoje,“ uvedl Singer.

Newsletter