Singer: Intervence by mohly skončit v první polovině roku 2017

AKTUALIZOVÁNO: Česká národní banka by mohla ukončit režim devizových intervencí v první polovině roku 2017. V pořadu Otázky Václava Moravce České televize to dnes řekl guvernér ČNB Miroslav Singer. Do konce letošního ledna centrální banka v souhrnu intervenovala už za půl bilionu korun.

„Nástroj devizových intervencí nyní působí trochu jinak, než působil na začátku. V tuto chvíli spíše stabilizuje podniky v investicích, stabilizuje ekonomiku,“ uvedl guvernér.

Bankovní rada ČNB na počátku února konstatovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2017 a že jako pravděpodobné vidí ukončení kurzového závazku v první polovině roku 2017. Do té doby centrální bankéři hovořili o tom, že režim intervencí neopustí dříve než kolem konce roku 2016. Důvodem posunutí závazku je vývoj inflace.

Centrální banka zahájila intervence v listopadu 2013, kdy nakoupila eura za zhruba 200 miliard korun. Další intervence přišla loni v červenci, kdy ČNB nakoupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun. Poté v srpnu nakoupila eura za zhruba 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun. V říjnu banka intervence na trhu neprováděla, v listopadu pak za zhruba 10 miliard korun a v prosinci za 42 miliard korun. Letos v lednu pak objem dále zvýšila na 58 miliard korun.

Singer dnes také řekl, že ČNB neuvažuje o tom, že by srazila základní úrokové sazby do mínusu. A to ani poté, co záporné sazby prohloubila tento týden Evropská centrální banka. Podle něj ekonomická situace v Česku takový krok nevyžaduje. „Přináší to řadu nejistot. Přestože motivuje investice, současně nejistoty, které jsou tím vytvářeny, mohou investice naopak brzdit. Investoři nemají příliš rádi prostředí, ve kterém nevědí, co a jak bude fungovat,“ uvedl Singer. Dodal, že evropská ekonomika začíná vykazovat známky oživení, včetně eurozóny.

Singer v ČNB v létě skončí, jeho druhé volební období končí 1. července. Prezident Miloš Zeman tento týden potvrdil, že Singera na postu guvernéra vystřídá bývalý premiér úřednické vlády a současný člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok.

Newsletter