Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Singer: Je tu spousta lidí, kteří chtějí o ekonomice jen kecat

Před dvěma roky Česká národní banka výrazně oslabila kurz koruny k euru a stále ho takto drží. Její šéf sklidil za netradiční operaci mezinárodní ocenění – a domácí kritiku. S guvernérem Miroslavem Singerem hovořil o koruně, euru, jmenování bankovní rady a o tom, co bude dělat po odchodu z funkce slovenský časopis Týždeň.

Po oslabení koruny jste zažil to, co žádný z vašich předchůdců: soustředěný dlouhodobý útok nejčtenějšího bulváru. V Blesku zveřejnili váš plat, fotku domu a rodinný majetek guvernéra, „který všechno zdražil“. Jak se vám s tím celou tu dobu žilo?

Kdesi jsem četl, že centrální bankéře v New Yorku někdy před první světovou válkou musela před rozzuřenými lidmi chránit policie. Proti tomu to bylo ještě dobré. U nás se předtím bulvár o ČNB nezajímal, ale ve světě to není až tak neobvyklé: Ben Bernanke i Mario Draghi by mohli vyprávět.

Jenže jedna věc je počítat s kritikou, a druhá zažít v praxi velmi osobní mediální kampaň.

Natvrdo řečeno: pokud chce někdo dělat jen nekonfliktní rozhodnutí, nemá ve vedení centrální banky co dělat. K té práci patří schopnost vydržet tlak – i proto se za ni berou nemalé peníze.

Navíc se ukázalo, že na rodinu, sousedy nebo známé neměly články velký vliv. Někdy v té době jsem na jednom narozeninovém večírku potkal rockera Ondřeje Hejmu, který už zdálky volal: „Gratuluju, paráda!“ Já se na něj díval asi trochu překvapeně a on pokračoval: „Tolik let jsem v šoubyznysu, ale třikrát po sobě se dostat na titulní stranu Blesku se mi ještě nepovedlo!“

Jenže vy jste neprodával desku, ale potřeboval jste přesvědčit veřejnost, že je prospěšné srazit kurz z 25 na 27 korun za euro a držet ho tam nejméně rok, možná dva nebo tři.

Kupodivu tím bulvár pomohl předat veřejnosti hlavní zprávu: že ceny nebudou pořád klesat. V roce 2013 byl český problém v rozšířené totální skepsi a zároveň v očekávání dalšího poklesu cen.

Spotřebitelé odkládali nákupy, každý finanční ředitel v podniku si říkal – tak ještě počkám tři měsíce, nechám dodavatele vycukat a ušetříme ještě pár procent na ceně… To byl rozdíl oproti Slovákům, kteří nepřestávali radostně zvyšovat spotřebitelské úvěry, navíc tamní náladu nepochybně povzbuzovala i uvolněná rozpočtová politika slovenské vlády.

Neměl jste vnitřně obavy, že tak silná očekávání bude příliš těžké otočit?

Ale to je z hlediska teorie triviální věc. Uvolnění měnové politiky – což nejsou jen úrokové sazby, ale i oslabení kurzu – přináší růst. To se přednáší v Úvodu do makroekonomie I.

Celý český přepis rozhovoru Tomáše Němečka s guvernérem ČNB Miroslavem Singerem pro slovenský časopis Týždeň naleznete na serveru Echo24.

Newsletter