Situace na americkém trhu práce se v únoru výrazně zlepšila

Americká ekonomika vytvořila v únoru 242 tisíc nových pracovních míst. To je výrazně nad očekáváním trhu, který předpokládal vznik 190 tisíc míst. Míra nezaměstnanosti zůstala na osmiletém minimu 4,9 procenta. Zpráva, kterou dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce, je další známkou zlepšování situace na americkém trhu práce.

Převážná část pracovních zisků v únoru připadá na zdravotnictví, maloobchod, bary a restaurace. Tyto obory vytvořily 57 tisíc, 55 tisíc a 40 tisíc nových pracovních míst. Ve stavebnictví přibylo 19 tisíc míst. Naopak sektory spojené s důlním průmyslem ztratily 19 tisíc pracovních míst.

 

Co naznačila Béžová kniha Fedu?

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 2. březen 2016

 

Ministerstvo zároveň zpřesnilo údaje za prosinec a leden. Za oba měsíce vzniklo o 30 tisíc míst více, než úřad dosud uváděl.

Zpráva o únorové tvorbě pracovních míst je dalším potvrzením, že americká ekonomika nabírá na rychlosti. Tempo jejího růstu v celoročním přepočtu zpomalilo ve čtvrtém čtvrtletí na jedno procento. Zpráva také posiluje očekávání, že americká centrální banka (Fed) letos opět zvýší úrokové sazby. To potvrdil také investiční stratég BlackRock Jeff Rosenberg.

„To je ta nejlepší zpráva, jakou Fed mohl před zasedáním očekávat. Když opět přibývá míst, můžete si být jisti, že zvyšování úroků je za dveřmi,“ uvedl hlavní ekonom společnosti MUFG Union Bank Chris Rupkey.

Lze zachránit americkou ekonomiku?

Newsletter