Situace na ostrovech je fundamentem pro silnou libru

Klíčové body

  • Meziroční inflace v říjnu v eurozóně zrychlila na 4,1 %. Stojí za tím především cena energií.
  • I přes inflaci vysoko nad cílem ECB se rétorika jejích zástupců nemění. Zvyšování úrokových sazeb se v blízké době nedočkáme.
  • Libra v reakci na středeční data o inflaci a úterní čísla z trhu práce posiluje proti euru i proti dolaru.
Zdroj: Depositphotos

Meziroční růst cen v eurozóně v říjnu opět zrychlil, když dosáhl 4,1 % oproti zářijovému růstu o 3,4 %. Za růstem inflace stojí především prudký růst cen energií v Evropě. V eurozóně činil meziroční růst energií 23,7 %. Na cenách energií se výrazně podepsal prudký růst pohonných hmot v kombinaci s velmi nízkou srovnávací základnou v roce 2020. Dále výrazně rostla i cena plynu, která se podepsala i na růstu ceny elektřiny.

Plynové elektrárny jsou po Evropě využívány k vyrovnání výkyvů obnovitelných zdrojů energie. Počasí OZE nepřálo, a tak roste spotřeba plynu, což vedle komplikací s novým plynovodem z Ruska tlačí na růst jeho ceny. Vybrané složky měřené inflace a jejich dílčí hodnoty lze spatřit v následující tabulce převzaté z webu Eurostatu. Vidíme, že HICP s vyloučením cen energií v eurozóně meziročně vzrostl „pouze“ o 2 %. Z tabulky je zřejmé, že ceny energií jsou jedním z hlavních faktorů rostoucí inflace v eurozóně. Nelze očekávat, že se tato situace během zimy, kdy je poptávka po energiích vždy vyšší, zlepší. Můžeme tak očekávat pokračující růst cen v eurozóně minimálně do jara.

Zdroj: Eurostat
Zdroj: Eurostat

S rostoucí inflací běžně rostou očekávání v oblasti utahování měnové politiky ze strany centrálních bank, což vyvolává tlak na zpevnění měny. V případě eura se žádné výrazné posilování nekoná. Euro zůstane minimálně v dalších týdnech slabší proti dolaru, libře i koruně. Jako problematické lze z pohledu trhů vnímat postoj prezidentky ECB Lagarde, která výrazné utahování měnové politiky odmítá se strachem z ohrožení ekonomické obnovy v Evropě.

Ze slabého eura profituje vedle dolaru také libra, která je v současné době proti euru nejsilnější od března roku 2020. Libra však posilovala i proti dolaru a podívala blízko hranice 1,35 dolaru za libru. Výrazně tomu pomohla středeční data o inflaci ve Velké Británii, která poukázala na akceleraci tempa růstu cen na ostrovech. Meziroční inflace dosáhla v říjnu 4,2 % oproti očekávání analytiků, kteří počítali s růstem o 3,9 %. Pomohla i úterní data z britského trhu práce, která potvrdila pokračující obnovu s poklesem míry nezaměstnanosti na 4,3 %.

Během dvou dní tak libra proti euru posílila o více než 0,5 %. Zásadním rozdílem v případě libry a eura je přístup zástupců centrálních bank. Zatímco ECB je ke tématu navyšování úrokových sazeb vlažná, tak v případě BoE rostou očekávání prvního navýšení úrokových sazeb už v prosinci tohoto roku. Pokud se situace zásadně nezmění, pak lze očekávat navýšení úrokových sazeb ze strany BoE nejpozději na jaře 2022. Trhy zvýšení sazeb už zaceňují, což vede ke zpevnění sterlingu proti euru.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1336 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,45 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1273 do 1,1358 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,21 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,24 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,16 až 25,27 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,18 až 22,39 USDCZK.**

Zdroj info: Eurostat, ECB, RoklenFx

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter