Situace na ropě a příležitost pro OPEC. Kolik zaplatíme za barel?

Druhé čtvrtletí 2017 bylo pro ropu velmi náročné, protože technologický vývoj ve Spojených státech a snížení napětí v Nigérii a Libyi pomohly spustit výrazný nárůst globální produkce. To vyrovnalo snížení produkce států sdružení OPEC a Ruska a vedlo k dalšímu oddálení možnosti dosažení vyrovnaného trhu. Co nás čeká teď?

V červnu se ceny WTI i Brentu vinou obnovenému oslabení propadly pod 50 USD/barel a tím smazaly veškeré zisky dosažené od loňského rozhodnutí zemí OPEC a dalších o snížení produkce. Ačkoli většina zemí dohodu dodržuje, dopad je zatím malý, protože producenti nesnižují vývoz ve stejném měřítku jako produkci.

Ve třetím čtvrtletí by schopnost OPEC udržovat stejnou úroveň vývozu měla být vyvážena potřebou udržet dostatečné zásoby ropy pro vyplnění nárůstu domácí poptávky během léta. V USA klesla ve druhém čtvrtletí produkce o více než polovinu ve srovnání s prvním čtvrtletím, což by mohlo znamenat, že američtí producenti nejsou připraveni nebo schopni udržet produkci za jakoukoli cenu.

Tento vývoj znamená pro OPEC příležitost: pokud ji úspěšně využije, mohla by cena ropy Brent v následujících měsících posílit zpět na 55 USD/barel předtím, než se opět projeví obnovená slabost a investoři se zaměří na rok 2018 a možnost, že se na trh dokutálí další barely, pokud se OPEC a Rusko nedokáží dohodnout na prodloužení omezování produkce za první čtvrtletí roku 2018.

Z tohoto důvodu snižujeme naši předpověď pro konec roku pro cenu Brent na 58 USD/barel ve druhém čtvrtletí na 53 USD/barel.

Hedgeové fondy zatím zažívají poměrně náročný rok. Listopadová dohoda o snížení produkce spustila nárůst spekulativní poptávky po ropě. Ta vyvrcholila v únoru, kdy fondy držely téměř miliardu barelů ropy v přesvědčení, že vznikla spodní hranice a že cesta nejmenšího odporu vede výš.

Tři po sobě jdoucí odprodeje ve chvíli, kdy splasklo očekávání vkládané do skupiny OPEC, způsobily, že potenciální kupující ustoupili – a tím se ke kormidlu opět dostali prodejci krátkých pozic.

Tato situace se nezmění, dokud údaje o zásobách neprokáží mimo pochybnosti, že se situace zlepšuje. Hlad po aktuálních informacích vedl k tomu, že se velká pozornost věnuje týdenním zprávám o stavu ropy od americké agentury EIA, která v podstatě nechtěně převzala roli prostředníka pro globální trhy, přestože poskytuje pouze údaje o americkém trhu.

Globální poptávka po ropě dál poroste i v příštím desetiletí, což bude vytvářet tlak na energetické společnosti, aby našly nové zdroje, které by nahradily vyčerpané vrty a uspokojily rostoucí zájem. V příštích dvou nebo třech letech by to neměl být velký problém, protože jen nárůst produkce zemí mimo OPEC v příštím roce by měl rostoucí poptávku pokrýt dostatečně.

V dalším horizontu bude nutné stanovit stabilní až vyšší cenu, protože možnou brzdou růstu poptávky bude rychlost, s jakou se posuneme od spalovacích motorů směrem k elektřině a plynu.

Newsletter