Situace v Iráku a v Gaze se vyostřuje, trhy zahájí opět se ztrátami

Pražská burza by měla páteční seanci otevřít do záporných hodnot, když bude následovat zbytek evropského regionu. Futures na evropské indexy indikují otevření s 1% ztrátou, kdy na trhy opět dopadají obavy z posledního vývoje na Ukrajině, v Iráku a pásmu Gazy. Pod tlakem tak budou zřejmě bankovní zástupci a poklesu se  neubrání ani ČEZ. Aktivita bude průměrná.

Americký prezident Barack Obama dnes oznámil, že povolil přesné letecké údery v Iráku v případě dalšího postupu islamistů. Spojené státy podle něj zasáhnou v případě, že se v ohrožení ocitnou životy Američanů, jakož i tisíců civilistů, aby odvrátily genocidu. Ujistil však, že nepřipustí opětovné zavlečení USA do další války, americké bojové jednotky se do Iráku nevrátí.

Dnes v 7:00 SELČ skončilo třídenní příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamas. Ten obnovil z Pásma Gazy raketovou palbu, nad izraelským městem Aškelon podle médií zasahovala protiraketová obrana. Mluvčí Hamasu Fauzí Barhúm dnes ráno řekl, že jeho organizace „odmítá prodloužit příměří, ale stále se vyjednává“. 

Newsletter