Situace v Řecku dál nahrává oslabení eura

Evropská společná měna během dnešního rána mírně posiluje, aktuálně poblíž úrovně 1,0757 dolarů za euro na pozadí pokračujícího vybírání zisků dlouhých investorů na dolaru, způsobeným především horšími americkými makrodaty v posledních několika týdnech. Vzhledem k nadále nejasné situaci ohledně řeckého setrvání v eurozóně lze nicméně očekávat, že se euro v dohledné době znovu dostane pod prodejní tlak, a to zejména v případě, že se potvrdí včerejší zprávy ze zdrojů, že v Radě guvernérů ECB roste nesouhlas s pokračujícím poskytováním pomoci řeckým bankám z programu ELA. Euro by se tak mělo brzy vrátit pod úroveň 1,07 dolaru za euro.

V dlouhodobějším kontextu na trhu nadále převládá býčí sentiment na americký dolar, nicméně jeho růstový charakter by v nadcházejících měsících měl být střídmějšího rázu, nežli tomu bylo v předchozích měsících. Americký dolar, jenž posílil vůči euru během posledního roku o více jak 23 %, má podle mnohých účastníku trhu i nadále potenciál k růstu, nicméně fakt, že Fed podle všeho míří za prvním zvyšováním úrokových sazeb po více jak 10 letech, by měl být již započten v ceně americké měny. Trhy tak s velkou pravděpodobností začnou postupně obracet pozornost na tempo růstu amerických úrokových sazeb, jež budou do velké míry ovlivněny přicházejícími makroekonomickými údaji z americké ekonomiky.

Singer: Euro je technicky možné přijmout nejdřív v roce 2020

Rusnok oponuje Zemanovi: Slabší koruna přijetí eura nahrává

Česká koruna vůči euru včera zůstala v úzkém koridoru po celý den a mírná kolísavost z minulých dnů se z trhu prozatím vytratila. I při dnešním ranním obchodování se situace nezměnila a tuzemská měna se obchoduje na včerejších hodnotách 27,43. Vystoupení guvernéra Singera na včerejším fóru Zlatá koruna nepřineslo nic, co by trhem pohnulo, a tak na trhu nadále platí moment ospalé nálady. I okolní měny si včera vybraly oddechový čas a podobná situace se dá očekávat i dnes. Absence makrodat až do konce týdne nedává také naději na změnu současné nálady, a tak se trh bude soustředit pouze na zprávy z ČNB.

Newsletter