Skandál v P2P půjčkách: LendingClub manipuloval data

Jistě jste už slyšeli o rozvíjejícím se trhu peer-to-peer půjček, kde si lidé navzájem půjčují bez účasti tradičních bank. Nyní ale bylo s důvěrou v toto odvětví silně otřeseno v důsledku manipulace s daty ze strany nejvýznamnějšího hráče v tomto odvětví  – společnosti LendingClub.

Akcie LendingClubu, jež ještě 6. května stály 7,10 dolaru za kus, se minulý týden v pondělí propadly o 35 procent a v úterý následoval další pokles až na cenu 4,01 dolaru v reakci na rezignaci jejího generálního ředitele Renauda Laplanche, který stál u zrodu této firmy.

Renaud Laplanche podvedl lidi, které potřeboval nejvíce – věřitele, jenž investovali do jeho půjček. Konkrétně odstoupil poté, co rada společnosti zjistila, že LendingClub pozměnil data půjček v objemu tří milionu dolarů. Dluhy byly součástí 22 milionového svazku, který se prodával společnosti Jefferies Group. Po zjištění této skutečnosti interní kontrolou sice LendingClub odkoupil všechny půjčky nazpět, ale vaz jejího generálního ředitele byl již zlomen. V prohlášení z minulého týdne stojí: „Zatímco finanční dopad půjček za 22 milionů je mizivý, porušení firemních obchodních praktik spolu s neochotou přiznat to při kontrole bylo pro představenstvo neakceptovatelné.“ To znamenalo konec Renauda Laplanche, jehož rezignace vyslala šokující vlnu do celého trhu s p2p půjčkami.

V pátek třináctého akcie LendingClubu prohloubily svůj strmý pád ještě výrazněji a klesly tak celkem o 64 procent. Nyní tak stojí sotva pětinu ve srovnání s cenou akcií v okamžiku uvedení společnosti na burzu.

Otázkou nyní je, zda LendingClub dokáže obnovit důvěru investorů ve svou schopnost téměř okamžitého vyčíslení ceny rizik z půjček poskytnutých online. Většina analytiků však věří, že jeho hodnota opět vzroste především s ohledem na lepší než očekávaný meziroční růst zisku z prvního čtvrtletí tohoto roku. Stále se rovněž předpokládá mnohem rychlejší růst příjmů LendingClubu než konkurenčních společností.

V kontextu dalšího propadu cen akcií z konce minulého týdne však na trhu prozatím převládá názor, že tomu tak být nemusí. Kauza je nemálo podobná skandálu, jenž zapříčinil světovou finanční krizi, jen v menších rozměrech. LendingClub je lídrem v tomto odvětví, investoři tudíž mohou předpokládat, že pokud ve svém podnikání postupoval lídr takto nestandardně, pak druhý nebo třetí největší hráč na trhu bude dělat totéž. To nabourává důvěru v celé odvětví p2p půjček.

Pád Laplanche je smutnou zprávou pro startupy ze světa FinTech. Renaud Laplanche byl nejen lídrem peer-to-peer půjček, ale jednou z nejdůležitějších postav celého světa FinTech.

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahemJak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme! –CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter