Skandál VW zatemnil výhled pro německou ekonomiku

Nečekaně prudký pád důvěry investorů v německou ekonomiku dnes oznámil respektovaný institut ZEW. Index očekávání pro příštích šest měsíců v říjnu propadl ze zářijové hodnoty 12,1 bodu na pouhých 1,9 bodu, což je roční minimum. Sedmé meziměsíční zhoršení důvěry v řadě ekonomové očekávali, nikoli ale tak razantní (konsensus Bloomberg pro říjen činil 6,5 bodu).

Podle komentáře institutu ZEW, vyhlídky největší ekonomiky Evropy v očích expertů finančního trhu zatemnil emisní skandál automobilky Volkswagen a zpomalování růstu rozvíjejících se ekonomik, přičemž německé hospodářství jako takové je stále v dobré kondici.

Zhoršený obrázek doplnil druhý z dvojice indexů, který hodnotí současný stav německé ekonomiky. Ten klesl z 67,5 na 55,2 bodu (očekáván mírnější pokles na 64 bodů).

Na negativní překvapení trhy promptně nijak nereagují. Euro k dolaru drží mírný zisk a obchoduje poblíž 1,1380 EURUSD, zatímco německý akciový index DAX dál ztrácí, aktuálně 1,3 %.

Vlajková loď Volkswagenu prý vykáže celoroční ztrátu

„Emisní skandál Volkswagenu a slabý růst emerging markets přidusil ekonomický výhled Německa. Nicméně, její výkon je stále dobrý a hospodářství eurozóny pokračuje v oživování,“ uvedl Clemens Fuest, prezident institutu.

Přesto se horší zprávy z ekonomiky, která je tahounem Evropy, množí. Průmyslová výroba v srpnu propadla nejvýrazněji za rok, výrazně se snížily také zakázky průmyslových podniků – vlivem slabé poptávky mimo eurozónu. Spolkový statistický úřad koncem srpna potvrdil, že růst německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,4 procenta po vzestupu o 0,3 procenta v předchozích třech měsících. Slábnoucí hospodářská expanze v Číně by však mohla zasáhnout německý export, který byl ve druhém čtvrtletí hlavním motorem růstu.

Newsletter