Skeptici, zbystřete. Víme, jak vsadit na pád bitcoinu

Graf ceny bitcoinu vypadá od uplynulé soboty jako prudké stoupání alpského horského pasu. Nejoblíbenější kryptoměna si od sobotního rána připsala zhruba 30 procent a v noci z úterka na středu překonala hranici 10 tisíc dolarů. Po tomto nárůstu se však rázem seběhli „medvědi“ ze všech koutů světa, kteří prorokují nafukující se bublinu. Agentura Bloomberg proto speciálně pro ně vydala souhrn, jak lze vsadit na propad bitcoinového trhu. 

Letošní rok prozatím jednoznačně nahrává bitcoinovým býkům. Jejich odpůrci, tedy medvědi, však argumentují tím, že tolik očekávané dosažení ceny BTC 10 tis. dolarů je jasným znakem nafukující se bubliny. Jak toho využít? Podle Bloombergu existují cesty, jak na možný propad vsadit, ale jsou snad ještě riskantnější než samotná sázka na další růst sledované kryptoměny.

Hlavní možností je shortovat bitcoin skrze neregulované směnárny. Vzhledem k volatilitě digitální měny a také rapidnímu růstu její ceny se však jedná o značné riziko.

„Většina možností, jak shortovat na standardním finančním trhu, se už přenesla i do toho bitcoinového, takže existuje mnoho variant. Jednou z výhod je dobrá likvidita. Největším rozdílem mezi shortem například Nasdaq a bitcoinu je samozřejmě volatilita, která sebou nese i riziko,“ uvedl pro Bloomberg spoluzakladatel CryptoCompare Charles Hayter.

Jak vsadit na pád nejznámější kryptoměny?

Jednou z možností je využítí CFD derivátů. Ty fungují tak, že v podstatě zrcadlí pohyb ceny aktiva. Je to kontrakt mezi klientem a brokerem, kde se nakupující i prodávající derivátu CFD domluví na libovolném poklesu, nebo nárůstu, ceny aktiva k vybranému datu.

„CFD je dobrým trhem, kde shortovat bitcoin, a to zejména před milníkem deset tisíc dolarů. Očekáváme totiž, že právě tato hranice přinese úbytek zájmu o kryptoměnu. Nad cenou 10 100 dolarů by tak mohlo dojít k citelnému ústupu investorů,“ uvedl analytik TF Global Markets Naeem Aslam.

Další běžnou cestou je takzvaný margin trading neboli maržový obchod. Ten umožňuje investorům si vypůjčit kryptoměnu od brokera, aby tak mohli uskutečnit samotný obchod. Jeho riziko pak závisí na tom, kolik prostředků je určeno jako jistina na splacení dluhu. Jedna z největších směnáren – Bitfinex – například požaduje 30 procent. Z aktuálních dat této firmy vyplývá, že v k pondělí bylo „vsazeno“ celkem 19 188 bitcoinů na short pozici a naopak 23 931 na long.

Většina brokerů, která umožňuje margin trading, také poskytuje klientům možnost si půjčit bitcoiny a shortovat bez páky. V tomto případě se pro investory jedná o méně riskantní způsob, jak vsadit na propad bitcoinu.

Další z možností jsou bitcoinové futures kontrakty. Tento trh není v případě nejznámější kryptoměny tak vyvinutý jako u CFD nebo margin tradingu. Prozatím je jedinou regulovanou směnárnou v provozu LedgerX ve Spojených státech. Brzy by pak mělo dojít k otevření burzy CME Group, o které jsme nedávno informovali.

Poslední možností, která v analýze Bloomberg figuruje, je shortovat takzvané exchange traded notes (ETN). Jedná se o dluhový nástroj, jehož výnosy jsou spojeny s výkonem konkrétního instrumentu. Sleduje tak podkladové aktivum, ale jako u dluhového cenného papíru je zde nevýhodou vznik nebezpečí v podobě úvěrového selhání emitující instituce, kdy v případě bankrotu nedostojí emitent svých závazků. Jedním s významných emitentů těchto nástrojů byla kdysi banka Lehman Brothers, což nejednomu investorovi zmrazí úsměv. Nevýhodou také je, že se tyto cenné papíry ne vždy obchodují zcela ve shodě s bitcoinem, tudíž expozice nemusí zcela přesně odpovídat vývoji podkladového aktiva,

Newsletter