Skotské referendum znovu ve hře a sráží libru dolů

Britská libra dnes ráno oslabila vůči všem hlavním měnám. Důvodem byla informace, že se tým britské premiérky Theresy Mayové připravuje na možnost, že by Skotsko vyhlásilo referendum o odtržení od Velké Británie. Zprávu přinesl list The Times. Mayová by podle nejmenovaných zdrojů listu mohla s novým referendem souhlasit, ale s podmínkou, že se bude konat až poté, co Velká Británie vystoupí z Evropské unie.

Skotsko chce o nezávislosti hlasovat v březnu. Důvodem je nesouhlas Skotska s odchodem Velké Británie z Evropské unie. Skotsko se v loňském referendu o vystoupení Británie z EU jednoznačně vyslovilo proti tzv. brexitu. Britský nejvyšší soud však odmítl stížnost skotské vlády ohledně nutnosti jejího souhlasu k aktivaci článku č. 50 lisabonské smlouvy.

Dvouletá jednání o podobě odchodu Britů z Evropské unie by měla začít v dubnu, poté, do Mayová nejspíš na březnovém summitu EU záměr odejít oznámí formálně podle unijních smluv. Zákon, který autorizuje Mayovou k aktivaci článku 50 dnes po schválení dolní sněmovnou začala projednávat sněmovna lordů.

Referendum o odchodu Skotska z Velké Británie po brexitu sice není nový, „tato eventualita však dosud do značné míry nebyla v hodnotě libry zohledněna,“ uvedla analytička London Capital Ipek Ozkardeskaya pro agenturu Bloomberg s tím, že „pokud se Skotsko rozhodne uspořádat druhé referendum o odchodu z VB, určitě dojde k dalšímu fundamentálnímu posunu u hodnoty libry směrem dolů, jak vůči dolaru, tak i vůči euru.“

Libra dnes na zprávy reagovala poklesem až o 0,6 % vůči dolaru a o 0,8 % k euru. Později část svých ztrát korigovala, aktuálně se obchoduje na 1,2425 GBP/USD (-0,43 %) a na 0,8529 EUR/GBP (+0,6 %).

V posledním referendu o nezávislosti v září 2014 se Skotsko nakonec rozhodlo ve Velké Británii setrvat. Pro setrvání bylo 55 %, proti 45 % hlasů.

Newsletter