Skupina ČEZ za první tři čtvrtletí vydělala 9 miliard

Čistý zisk Skupiny ČEZ očištěný o mimořádné vlivy obecně nesouvisející s běžným hospodařením roku klesl za tři čtvrtletí o 35 procent na 11,3 miliardy korun. Provozní výnosy se snížily o 12 procent na 129,3 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) klesl o šest procent na 38,7 miliardy a čistý zisk o 45 procent na 9,1 miliardy korun.

Meziroční srovnání zisku za tři čtvrtletí je významně ovlivněno jednorázovými výnosy roku 2017 ve výši téměř sedm miliard, zejména prodejem akcií MOL. Na úrovni celoročních očekávaných výsledků Skupina ČEZ upřesňuje výhled EBITDA na úroveň 50 až 51 miliard a zvyšuje výhled čistého zisku očištěného na úroveň 13 – 14 miliard.

„Meziroční pokles EBITDA za první tři čtvrtletí ve výši 2,4 miliardy korun odpovídá růstu nákladů na emisní povolenky pro výrobu o 1,3 miliardy korun a neopakovatelným jednorázovým kladným vlivům z roku 2017. Jde o dohody o narovnání se společností Sokolovská uhelná (+0,7 mld. Kč) a s bulharskou státní energetickou společností NEK (+0,4 mld. Kč). Na úrovni čistého zisku navíc v roce 2017 pozitivně přispěl jednorázový prodej nemovitostí v Praze (+1,1 mld. Kč) a zejména ukončení vlastnictví akcií MOL (+4,5 mld. Kč),“ vysvětluje místopředseda představenstva a ředitel divize finance Martin Novák.

V samotném třetím čtvrtletí vzrostl provozní zisk před odpisy (EBITDA) meziročně o dvě miliardy na 11,8 miliardy korun a čistý zisk dosáhl hodnoty 1,4 mld. Kč (zatímco ve třetím čtvrtletí 2017 dosáhl ztráty -0,1 mld. Kč). Tento významný meziroční růst však byl způsoben zejména pozitivní kompenzací dočasných negativních vlivů, které snížily zisk za první pololetí roku a které souvisejí s přeceněním zajišťovacích kontraktů na dodávky elektřiny z vlastní výroby a s obchodním zajištěním nákupu emisních povolenek pro celý rok 2018.

Provozní výnosy dosáhly za první tři čtvrtletí 129,3 miliardy korun a meziročně po očištění o metodické změny IFRS stouply o 4,6 mld. Kč, a to zejména díky růstu tržeb z energetických služeb, které meziročně vzrostly o více než 200 %. Výroba elektřiny z tradičních zdrojů klesla meziročně o procento na 44,3 TWh, přičemž výroba z jaderných elektráren vzrostla o 7 % na 21,7 TWh. Výroba elektřiny v segmentu nová energetika (tj. z větrných, fotovoltaických a malých vodních elektráren) dosáhla 1,3 TWh, tj. meziročně o 8 % méně v důsledku horších povětrnostních podmínek v Rumunsku.

„Po letech meziročních poklesů realizačních cen vyrobené elektřiny došlo ve třetím čtvrtletí k obratu a ve výsledcích hospodaření Skupiny ČEZ se začíná pozitivně odrážet růst cen elektřiny na velkoobchodních energetických trzích, což se projeví významně na výsledcích příštího roku. V souladu s naší zajišťovací strategií pokračujeme v předprodeji elektřiny a fixaci nákladů na emisní povolenky na další roky. Na rok 2019 máme prodáno přes 84 % výroby elektřiny za cenu 35,8 EUR/MWh a pro odpovídající objem výroby z našich uhelných elektráren máme zajištěny emisní povolenky za cenu 5,7 EUR/t. Na rok 2020 máme prodáno přes 56 % výroby elektřiny za cenu 38,8 EUR/MWh a emisní povolenky zajištěny za cenu 8,9 EUR/t,“ říká předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

„Na úrovni celoročních očekávaných výsledků upřesňujeme výhled EBITDA na úroveň 50 – 51 mld. Kč vzhledem k posunu výnosu z očekávaného rozhodnutí soudu o plnění závazku SŽDC z roku 2011 za horizont letošního roku a dále s ohledem na snížení očekávané výroby z uhelných zdrojů a vzhledem k posunu realizace nových akvizic. Současně navyšujeme výhled očištěného čistého zisku na úroveň 13 – 14 mld. Kč s ohledem na výnos z titulu úroků z vrácené darovací daně z emisních povolenek a s ohledem na nižší úrokové náklady, odpisy a jiné finanční náklady spojené s pořizováním nových akvizic,“ uvedl Novák.

 

Newsletter