Dolar zahajuje týden slabší v dolarovém indexu i proti euru. Společná měna sílí nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu jsou v zisku. Koruna posiluje pod 25,50 za euro.

Skupina EPH a Čepro spojí síly. Chtějí Unipetrol

Energetický a průmyslový holding (EPH) a státní společnost Čepro se blíží strategické dohodě, v rámci které se pokusí společně ovládnout skupinu Unipetrol a získat ji z rukou polské PKN. Obě firmy dosud postupovaly vlastní cestou, teď spojí síly, píší HN.

Pokud se EPH podaří Unipetrol z rukou PKN získat, rafinérii v Kralupech nad Vltavou by mohlo získat Čepro, uvedly zdroje pro HN. Čepro se údajně snaží naplnit přání ministra financí Andreje Babiše, který chce znárodnit kralupskou rafinerii z důvodů „strategické bezpečnosti“, uvádí list.

„Postoj PKN Orlen k prodeji Unipetrolu není jasný, mohly by ho ale podpořit dosavadní hospodářské výsledky. Cena na jednu akcii podle posledního ocenění EPH a PPF činila zhruba 165 Kč. Spekulace o prodeji Unipetrolu by tak mohly vést k opětovnému růstu ceny akcií. Zprávu tak vnímáme mírně pozitivně,“ uvedli analytici Komerční banky. 

Zatímco Čepru by šlo o Kralupy, EPH má zájem o petrochemickou a rafinérskou výrobu Unipetrolu v Litvínově i síť čerpacích stanic Benzina, píší HN.

EPH nedávno podala společnou nabídku na získání 63% podílu od PKN Orlen za zhruba 19 miliard korun s PPF a J&T. Hodnota celé firmy tak jejich očima odpovídá zhruba 30 miliardám korun.

Litvínovský závod Unipetrolu zasáhl v polovině srpna rozsáhlý požár, kterému předcházel výbuch. Oheň poškodil propylenovou jednotku a zásadně omezil provoz chemičky. Firma zatím nezná výši škod, požár vyšetřují policisté a hasiči.

Unipetrol: Marže v srpnu zůstaly velmi vysoké

Unipetrol stále nevyčíslil škody, vyšetřování příčin potrvá měsíce

Newsletter