Skvělá kondice českého průmyslu opět potvrzena

AKTUALIZOVÁNO – Český index PMI signalizuje další výrazné zlepšení podmínek ve zpracovatelském sektoru. Aktuální data na konci letošního 1. čtvrtletí svědčila o dalším silném výkonu české výroby. Celkové zlepšení provozních podmínek bylo jedno z nejvyšších za posledních šest let.

Výroba, nové zakázky, zaměstnanost i nákupní aktivita dále prudce rostly a rozpracovanost se zvedla nejrychleji za více než rok. Výsledky také signalizovaly nejostřejší tempo inflace vstupních nákladů za téměř šest let, zejména vlivem cen kovů a chemikálií.

PMI se v březnu udržel dobře nad 50 body a hodnotou 57,5 bodu signalizoval obecně silný růst českého zpracovatelského sektoru. Hodnota Indexu byla na této úrovni (druhé nejvyšší) doposud jen jednou v mezidobí od dubna 2011. V únoru byl index PMI na úrovni z 57,6 bodu. Dnešní čísla svědčí o tom, že podmínky v sektoru se zlepšují již osm měsíců v řadě. K březnovému výsledku pozitivně přispělo všech pět složek.

„Od roku 2012 se český PMI index dostal přes úroveň 57 bodů jenom čtyřikrát, a to jednou v roce 2014, jednou v roce 2015 a dvakrát letos. Zkorigování o desetinku k 57,5 bodu je opravdu malé a nadále ukazuje na velmi dobré podmínky ve zpracovatelském průmyslu. Optimismus u průmyslníků převládá nejen v ČR, ale také v Německu, kde PMI index v březnu vzrostl na téměř šestileté maximum,“ uvedla analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká.  

„Březnová data PMI poukázala na to, že růst, který jsme pozorovali během prvních dvou měsíců roku 2017, stále pokračuje. Silný start roku se projevil ve zvýšení nových zakázek, výroby a zaměstnanosti. Podle předpovědi IHS Markit bude zpracovatelský průmysl v roce 2017 klíčovou oblastí konjunktury českého hospodářství, a aktuální průzkumová data z prvního čtvrtletí předpověď podporují. Očekávání výroby za 12 měsíců jsou stále optimistická a zvýší se podle nich jak domácí, tak i zahraniční poptávka,“ uvedla Sian Jones, ekonomka u společnosti IHS Markit a autorka zpravodaje.

Newsletter