Slabá koruna a drahé pohonné hmoty prodraží dovolenou. Kolik si letos připlatíme?

Zdroj: Depositphotos

Ještě v minulém červenci atakovala meziroční inflace v ČR 9 %. Od té doby se ČNB podařilo i díky vysokým sazbám srazit inflaci výrazně blíže 2% cíli. Banka si tak mohla dovolit již několikrát snížit úrokové sazby, což však vedlo k výraznějšímu oslabení české koruny. A právě směrem k létu by mohla koruna dále oslabit, což může zdražit dovolenou všem cestovatelům.

Aktuální kurz EUR/CZK je 24,90. Ještě před rokem byl výrazně níže – na 23,70. Jen na kurzovním rozdílu tak Čechům meziročně zdraží dovolená v eurozóně o 5 %. To se týká všech oblíbených destinací, jako je Francie, Itálie, Řecko, Španělsko nebo i Slovensko. Eurem se nyní platí i v Chorvatsku – na rozdíl o začátku minulého roku zde již nezaplatíte kunami, ale jen eurem. Pokud máte nějaké přebytečné kuny, letos je vyměníte pouze sídle národní banky v Záhřebu.

Koruna může během prázdnin dále oslabovat, vyloučen není ani opět růst kurzu přes 25 CZK/EUR. Taková úrovně kurzu je pro ČNB stále přijatelná. Inflace za květen byla nižší, než se očekávalo, ČNB by tak mohla na dalším zasedání překvapit trhy a opět snížit úrokové sazby o 50 bazických bodů. Během dubna byl dokonce kurz EUR/CZK na úrovních kolem 25,40. Koruna tak může dále přes léto oslabovat. Ideální čas na výměnu koruny za eura tak může být nyní.

Chorvatsko se letos prodraží

Při pohledu na celkové náklady je třeba sledovat i vývoj inflace v daných zemích, které jsou v eurozóně dosti rozdílné. Například Itálie již balancuje na hranici deflace. Meziročně tam ceny za květen stouply jen o 0,8 %. Během léta by tak v Itálii k výraznému zdražení dojít nemělo. Meziročně si tam Češi v průměru připlatí asi o 6 % více, zejména kvůli oslabení koruny. Ve Francii pak přes léto očekáváme inflaci kolem 2 %. Spolu s kurzovým rozdílem tak bude průměrný cenový nárůst asi o 7 %. Podobná je situace i v Řecku. Poměrně vysoká je inflace ve Španělsku – v květnu byla na 3,5 %. Tam tak lidé musí počítat s růstem nákladů o 8 až 10 %. Ještě vyšší je pak v oblíbeném Chorvatsku, kde v létě můžeme očekávat inflaci kolem 4 %. Spolu s kurzovým rozdílem se letos dovolená v Chorvatsku prodraží, a to asi o 10 %. V hlavních letoviscích může být situace ještě horší. Není tak překvapivé, že mnoho lidí bude letos preferovat například Itálii.

Výrazně se také prodraží dovolená v oblíbeném Turecku, které se stále pere s obří inflací. Ta byla za květen dokonce 75 %. Za poslední rok sice turecká lira na páru s korunou výrazně oslabila, vysoká inflace i tak dovolenou prodraží. Lira oslabila za rok o 22 %, dovolená bude pro Čechy stále přibližně o 50 % dražší. Stále však bude výhodnější než například před 5 lety. Lira od té doby oslabila na páru s korunou o více než 80 %. Vhodnější může být platit eury nebo dolary, které někteří obchodníci rádi přijmou, jelikož se jedná o daleko stabilnější měny, než je lira. Výrazně také koruna meziročně posílila na páru s egyptskou librou – o 30 %. Inflace v Egyptě byla v květnu 27 %, posílení koruny tak prakticky vykrátí. Dovolená v Egyptě by tak měla Čechy letos vyjít přibližně stejně draze jako loni.

Graf: Vývoj EUR/CZK na D1 časovém rámci. Zdroj:MT4

Nafta letos výrazně provětrá peněženku

Do nákladů na dovolené se mohou také výrazně promítnout ceny pohonných hmot. Jejich vývoj je těsně před začátkem prázdnin povzbudivý. Nafta se dokonce poprvé od minulého srpna podívala pod 36 Kč za litr. Za poklesem cen stojí doznívání efektů z května, kdy výrazně padaly ceny ropy Brent a také ceny pohonných hmot na burze v Rotterdamu. V posledních dnech se však zdá, že pohonné hmoty nalezly své dno a do konce měsíce patrně opět zdraží. Benzín by se měl podívat opět přes hranici 38 Kč a nafta přes 36 Kč. Trend růstu cen navíc může být dlouhodobější, pohonné hmoty tak mohou přes léto dále zdražovat možná i o celé koruny. Od začátku měsíce totiž výrazně roste cena ropy. Brent zdražil ze 77 na 85 dolarů za barel.

V meziročním srovnání si řidiči připlatí, zejména se jedná o naftové vozy. Benzín u nás za dané období zdražil pouze o 0,5 Kč na litr, u nafty je však rozdíl 4 Kč. Před rokem totiž u nás stále platilo snížení spotřební daně u nafty. ČR je však nyní výrazně levnější než západní země, a při cestě autem se tak rozhodně vyplatí co nejvíce natankovat ještě na našem území. V zahraničí je podobná situace jako před rokem. Například v Německu nyní za litr nafty i benzínu řidiči v průměru zaplatí přibližně stejné částky jako loni.

Kde se vyplatí po cestě do hlavních destinací natankovat? Při cestě do Chorvatska se vyplatí co nejvíce natankovat na území ČR, následně přejet Rakousko na jeden zátah a natankovat až ve Slovinsku, kde je průměrná cena za litr benzínu kolem 37 Kč a nafty lehce přes 36 Kč za litr. Rakousko má aktuální průměr 40 Kč u benzínu a 39 Kč u nafty. V Chorvatsku pak řidiči zaplatí o něco více než u nás – nafta v průměru stojí 37 Kč a benzín 38 Kč za litr. Při tankování na dálnici musí řidiči počítat s tím, že ceny budou o pár korun vyšší.

Při cestě na západ budou ceny pohonných hmot výrazně vyšší . Na cestě do Itálie se naopak vyplatí kromě ČR doplnit nádrž i v Rakousku. V Itálii totiž stojí litr benzínu téměř 46 Kč a nafty 42 Kč. Podobné ceny má i Francie. Při cestě do ní se tak může vyplatit i dotankování v Německu, zejména pokud jezdíte na diesel. Pokud vaše cesta bude směřovat do Švýcarska, tak se připravte na jedny z nejvyšších cen. Litr benzínu i nafty zde stojí kolem 50 Kč.

Tipy a triky u plateb

Maximalizovat vaše peníze vám může na dovolené pomoci i několik tipů. Při platbě kartou na terminálu zásadně vybírejte měnu, která je v dané zemi domácí. Pokud zvolíte platbu v CZK, tak vám směnu provede obchodník, a to mnohdy za velmi nevýhodný kurz. Při volbě platby domácí měnou provede směnu vaše banka, k tržnímu kurzu si však přidá několik procent. Taková platba je stále výhodnější než směna obchodníkem. Podobná je situace i při výběru z bankomatu. Pokud vám nabídne výběr bez konverze nebo s ní, tak vždy vybírejte bez konverze. Směna je pak opět na vaší bance, ne na provozovateli bankomatu. Některé bankomaty mohou také žádat za výběr poplatek, na který vás však předem upozorní. Může se tak vyplatit vybrat více peněz najednou než po malých částech. Z kreditní karty je pak lepší nevybírat v zahraničí vůbec, jelikož vám mohou začít nabíhat úroky. Pokud svou kartu v zahraničí ztratíte, nemá smysl panikařit. Co nejrychleji ji zablokujte v internetovém bankovnictví nebo na infolince vaší banky – její číslo si ideálně předem uložte.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, Purple Trading

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter