Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Slabé euro domácí měně ani zlotému vrásky nedělá

Klíčové body

  • Zlotý po prudkém oslabení na minima z roku 2009 přinesl signál obratu trendu.
  • Koruna si včera připsala 16 haléřů a obchoduje se pod 27,10 EURCZK.
  • Australský dolar zastavuje své ztráty poblíž důležitého supportu na 0,70 AUDUSD.

Zlotý v minulých týdnech oslabil o více než 4 % a posunul se na nejslabší úroveň od roku 2009. Poslední dva měsíce pro něj stejně jako pro domácí měnu byly velmi turbulentní, když od konce prázdnin oslabil o 6 %. Celkově sice ztrácel podobným způsobem jako koruna, ale trajektorie jeho depreciace byla výrazně volatilnější. Z pohledu technické analýzy se teď zdá, že by se mohl opět vrátit na ziskovou vlnu.

V druhé polovině minulého týdne kurz zlotého vůči euru vytvořil reverzní formaci evening star, když po silně býčí svíci následovala svíce s malým tělem a dlouhým stínem, který měl vrchol až na hranici 4,6459 EURPLN. Poté v pátek následovala jasně medvědí svíce, jež zasahovala hluboko do těla počáteční svíce této formace.

Zlotý tak od poloviny minulého týdne posiloval a tato reverzní formace spolu s divergencí vytvořenou v rámci indikátoru RSI nahrává optimistickému výhledu pro polskou měnu. Na denním grafu se pomalu tvoří i signál k otevření krátké pozice skrze indikátor MACD. V cestě ale zlotému stojí velmi silná oblast supportů.

Jedná se kombinaci úrovní 4,6006 EURPLN jakožto 23,6% úroveň Fibonacciho retracementu z říjnového oslabení, dále 4,60 EURPLN jako kulatá psychologická hranice a zároveň 4,5968 EURPLN, což je zářijové maximum. Je tak možné, že s touto oblastí hranic podpory bude zlotý nějaký čas bojovat, každopádně v případě jejího pokoření se mu otevírá cesta k 4,5725 a následně 4,55 EURPLN.

Koruna včera posilovala třetím dnem v řadě a od čtvrtka tak posílila již o 35 haléřů. Z technického hlediska má česká měna také našlápnuto k dalším ziskům. Již včera uzavřela pod spodní hranicí rostoucího trendového kanálu a překonala support na 27,14 EURCZK, což je dobrým znamením, jelikož se jí povedlo uzavřít níže, než v rámci předchozího swingu, kdy sice chvilkově posílila až k 27,05 EURCZK, pak ale znovu prudce oslabila.

Indikátor MACD již přinesl signál ke vstupu do krátké pozice před dvěma týdny a další včera přinesl oscilátor RSI, který definitivně porušil rostoucí trendovou linii, kterou pár respektoval od července. Mimo uzavření pod jeho hranicí včera v rámci denního grafu také uzavřel pod 50bodovou hranicí, což je vnímáno jako prodejní signál. Koruně včera pomáhala dobrá statistika říjnového PMI indikátoru z průmyslu, která předčila tržní očekávání, a zároveň vidina zlepšující se situace ohledně koronaviru na domácí scéně, když v neděli přibylo nejméně nových případů za dva týdny a procento pozitivních testů se dočkalo stabilizace.

V rychlosti se ještě můžeme podívat na více exotický pár z pohledu českého investora, a to na vývoj australského dolaru vůči americkému. Ten si vůči svému americkému kolegovi od březnového minima připsal neuvěřitelných 35 %, nicméně v posledních týdnech se mu tolik nedaří a zhruba pětinu svých zisků mu již odevzdal zpět. Během této doby se ale americkému dolaru podařilo zastavit své ztráty vůči koši šesti předních světových měn. Dolarový index si od začátku záři připsal necelá tři procenta zisků.

Australský dolar se tak aktuálně obchoduje poblíž hranice 0,70 AUDUSD, kde se nachází silná hranice podpory, která mu z počátku léta bránila v dalším posilování. Tato úroveň zároveň slouží jako horizontála v rámci vytvářející se formace klesajícího trojúhelníku na denním grafu. V příštích dnech, respektive týdnech tak bude důležité sledovat, zda se americký dolar udrží na silnějších hodnotách a vydá se k další hranici podpory na úrovni 0,6685 AUDUSD, nebo jestli averze k riziku již nedosáhne o moc vyšších hodnot a ceny komodit poženou australský dolar zpět na silnější úrovně směrem k 0,74 AUDUSD.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1670 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,86 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1597 do 1,1708 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 27,09 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 27,04 až 27,21 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 23,17 až 23,39 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter