Slabé euro zátěží, či výhodou?

Euro je na cestě k nejhoršímu čtvrtletí od vrcholu finanční krize poté, co Evropská centrální banka oznámila nové programy na podporu slábnoucí ekonomiky a odražení hrozby deflace, uvádí ve svém komentáři Financial Times. Jednotná měna klesla ve středu poprvé za více než rok pod úroveň 1,28 vůči dolaru, přičemž její ztráty vůči americké měně dosáhly od začátku července 6,6 procenta. Dnes euro propadlo na své 22měsíční minimum 1,26956 dolaru, čímž má slušně nakročeno ke svému nejprudšímu čtvrtletnímu poklesu od podzimu roku 2011.

Pokles měny vychází z radikálních kroků Evropské centrální banky na uvolnění měnové politiky, včetně snižování úrokových sazeb a oznámeného zahájení nákupů aktiv v soukromém sektoru. Taktéž však odráží rally dolaru, jenž získal na síle v posledních týdnech poté, co investoři začali sázet, že Fed zvýší své úrokové sazby v příštím roce spíše dříve nežli později. Dolarový index dnes zaznamenal nová 4letá maxima, po deseti po sobě jdoucích růstových týdnech, nejdelší sekvenci ve své 43leté historii.

„Nynější pohyby na devizovém trhu reflektují rozdílnou trajektorii měnové politiky v Evropě versus měnových politik v dalších významných zemích,“ řekl Mario Draghi, prezident ECB ve včerejším rozhovoru. Měnová politika ECB zůstane uvolněná po delší dobu, zatímco centrální banky v jiných zemích mohou postupně začít brát na vědomí oživení tamních ekonomik.

Eurozóna ve zbytku roku mírně poroste, věří Draghi

Fed zdůraznil, že kurz jeho měnové politiky bude určen nadcházejícími ekonomickými daty, která by mohla podnítit předčasný start a rychlejší tempo zvyšování sazeb, než se v současnosti očekává. Fed naznačil možné zvyšování sazeb v polovině příštího roku, ale měnové a dluhopisové trhy zahrnují do svých cen zvýšení úrokových sazeb do března příštího roku, v případě, že dojde k dalšímu povzbuzení americké ekonomiky.

Stabilní znehodnocování eura přichází po měsících jeho odolnosti, jež zmátla investory a negativně ovlivňovala podnikání evropských vývozců. Avšak přichází také jako dar z nebes pro Draghiho, týden před zasedáním ECB v Neapoli. Snižování sazeb a další stimulační opatření od června tohoto roku nemělo dosud žádný měřitelný efekt na posílení důvěry nebo hospodářskou činnost v měnovém bloku. Mimo to, tržní očekávání dlouhodobé míry inflace i nadále klesá, což svědčí o stále sílící nedůvěře investorů, že ECB dokáže odvrátit inflaci.

ECB však doufá, že pokles eura bude mít rychlý účinek na zvýšení dovozních cen a posílí vývoz. Trhy spekulují, že za účelem ještě výraznějšího snížení může ECB spustit nový program kvantitativního uvolňování zahrnující nákupy vládních dluhopisů ve velkém měřítku. „Trvalá depreciace může být poslední reálnou možností Rady guvernérů bojovat s hrozbou deflace,“ řekl Valentin Marinov, stratég Citigroup. Pan Draghi může být v pokušení napodobit Haruhika Kurodu, guvernéra centrální banky Japonska, ve větším oslabení své měny, uvedl pro FT.

Elsa Lignos, analytička z RBC Capital Markets, řekla, že ECB byla upřímná ve svých tvrzeních, že svými stimuly nemířila na směnný kurz eura. Nicméně ale sdělila, že pokles eura by mohl zvýšit objem vývozu z eurozóny více, než tomu bylo v Japonsku. Analytici UBS odhadují, že desetiprocentní oslabení eura by zvýšilo nefinanční firemní zisky před odečtením úroků a daní v průměru o 3 procenta – což je významné zvýšení vzhledem k současnému zhruba jednocifernému růstu výnosů.

Newsletter