Slabé útraty Američanů sráží dolar přes 1,1300 k euru

Tržby v americkém maloobchodě v dubnu stagnovaly a zaostaly tak za sázkou ekonomů a analytiků na jejich růst. Jsou dalším údajem z americké ekonomiky, který odvrací možnost, že by Fed v červnu přikročil k růstu úrokových sazeb, zároveň náznakem, že po zklamání v prvním čtvrtletí ani to druhé pro americkou ekonomiku nezačíná příliš hladce. Americký dolar maloobchod prudce oslabil, vůči euru přes hranici 1,1300 EURUSD.

Maloobchodní tržby v americké ekonomice v dubnu meziměsíčně stagnovaly, očekáváním ekonomů byl 0,2% růst. Po odečtení volatilní položky prodejů aut vzrostly o pouhou desetinu procenta, očekával se přitom růst o půlprocento. Nízké ceny paliv v důsledku nízkých cen ropy se tak nedokázaly promítnout do větších výdajů Američanů, ti naopak uvolněné zdroje schovali do svých úspor. Přesvědčivý zatím není růst mezd, což by byl faktor, který by peněženky Američanů otevřel.

Prodeje aut jejich dealery po březnovém skoku o bezmála 3 procenta v dubnu o čtyři desetiny procenta klesly.

Euro k americkému dolaru skokově posílilo až na 1,1325 EURUSD při nejslabší dnešní hodnotě 1,1203 amerického dolaru vůči euru. Vůči obchodní úrovni před zveřejněním dat je euro silnější až o procento, vůči minimu dne až o 1,1 procenta.

Vývoj na eurodolaru se promítl i do kurzu české koruny proti dolaru. Ta skokově zpevňuje o 0,8 procenta a dostává se až pod 24,23 koruny za dolar.

Newsletter