Slábnoucí euro cestou k oživení ekonomiky eurozóny?

Strategií guvernéra Evropské centrální banky Maria Draghiho pro oživení ekonomiky eurozóny je s velkou pravděpodobností oslabení její měny. Zatímco prezident Evropské centrální banky říká, že kurz eura není cílem jeho politiky, zastupitelé ECB se netají svojí spokojeností nad již 5 měsíců trvajícím poklesem měny. Slabé euro sice zvyšuje náklady na dovoz, ale na druhou stranu zvyšuje konkurenceschopnost vývozců, což by mělo pomoci oživit inflaci, jež se v zítřejším reportu pravděpodobně projeví jako nejslabší od roku 2009.

Euro klesá nebezpečně blízko svých 25měsíčních minim, momentálně na 1,26862 dolarů za euro. Poté co Draghi oznámil snížení sazeb v tomto měsíci a ukázal ochotu posílit svojí rozvahu až o bilion eur, euro konsolidovalo pod 1,30 dolarů. Podrobnosti o plánu na nákup aktiv budou známi veřejnosti pravděpodobně po zasedání ECB v italské Neapoli tento týden.

„Záměrem Draghiho při oznámení rozšíření rozvahy bylo dle mého názoru oslabení kurzu eura,“ říká Martin Vlier, ekonom ING. „Jsem si jistý, že je rád, že euro klesá, jelikož si je dobře vědom, že slabé euro může vést k posílení celkového stavu ekonomiky. Myslím že pokles eura tak ještě není u konce,“ dodal.

Sázky na dolar

V USA se předpokládá, že údaje ministerstva obchodu dnes ukáží, že nákupy domácností pravděpodobně vzrostly o 0,4 procenta po srpnovém poklesu o 0,1 procenta. Taktéž se očekává, že růst příjmů zrychlil na 0,3 procenta z 0,1 procenta v předchozím měsíci. Výnosy amerických dvouletých dluhopisů s velkou pravděpodobností uzavřou nejvíce růstový měsíc od března tohoto roku.

Podle vydaných dat z Commodity Futures Trading Commission, hedgeové fondy a další velcí spekulanti zvýšili čisté býčí futures sázky na dolar nejvíce za osm měsíců na 238.056 kontraktů, z 185.458 smluv v předchozím týdnu.

Dolar tak nadále drží své růstové momentum. Vůči japonskému jenu se dolar dostává na 109,58, nová 6letá maxima. Vůči koruně dolar obchoduje na nových 4letých maximech 21,69 koruny za dolar a koruna vykazuje téměř neměnný pohyb vůči euru na 27,526 korun za euro.

Newsletter