Slabší růst německého průmyslu potvrzuje obavy z dosahu sankcí

Po včerejším překvapivě silném propadu průmyslových zakázek německých firem dnes byl na programu samotný průmysl. Po očištění rostla průmyslová výroba v největší evropské ekonomice v červnu meziměsíčním tempem 0,3 procenta. Růst přichází poprvé za čtyři měsíce a po poklesu v květnu, který dosáhl po revizi míry 1,7 procenta, není ale dostatečně silný k naplnění očekávání. Konsensus analytiků byl nastaven na růst o 1,2 procenta.

Meziročně německý průmysl, po očištění o počet pracovních dní, oslabil o 0,5 procenta. Detailní pohled na komponenty meziměsíčního růstu ukazuje na mírné posílení zpracovatelské výroby (o 0,1 %), kdy výroba polotovarů vzrostla o 0,5 % a produkce spotřebního zboží o 1,7 %. Sektor energetiky zaznamenal 0,8% růst produkce, stavebnictví posílilo o 1,2 %, zatímco výroba investičních statků se snížila o 0,9 %.

Červen přinesl německým firmám podnikajícím v průmyslu nečekaný propad objednávek o 3,2 %, navzdory očekávání 0,9% růstu. Červnový pokles je největší od září 2011 a horší než nejpesimističtější odhad expertů. Meziročně objednávky klesly dokonce o 4,3 %.

Konflikt Rusko-Ukrajina prudce sráží zakázky německých firem

Ruské sankce začínají těžce dopadat na Evropu, brzy zasáhnou i Česko

Německá centrální banka Bundesbank v červnové prognóze očekává letošní růst německé ekonomiky o 1,9 procenta a mírné zrychlení na 2 % v roce příštím. Evropská centrální banka pak pro celou ekonomiku eurozóny odhaduje letošní růst tempem 1 % a 1,7 % v roce 2015. ECB dnes zasedá k měnově-politickému rozhodnutí, očekává se ponechání sazeb na historickém minimu 0,15 %.

EU se minulý týden dohodla na dosud nejrozsáhlejších sankcích, které dosud uvalila na Rusko z důvodu postupu v ukrajinské krizi a ruské podpory povstalcům na východní Ukrajině. Média i experti již varují, že sankce doléhají již i na největší evropskou ekonomiku, na níž je závislá i řada českých firem.

Prezident německého ekonomického institutu Ifo o víkendu upozornil, že růst německé ekonomiky se ve druhém čtvrtletí vlivem ukrajinské krize pravděpodobně zastavil. Podobě centrální banka zmínila podíl geopolitického napětí na pravděpodobné stagnaci domácí ekonomiky ve druhém kvartálu.

Newsletter