Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Slabý dolar jako červený šátek pro akciové býky?

Dolarový index od začátku letošního roku klesl o více než osm procent, i přesto se firmy nepouští do kdovíjakých debat o vlivu slabé americké měny na exportní prodeje. Analytici ovšem předpovídají, že by slabší dolar mohl poskytnout silnou podporu ziskům ve druhém pololetí. Co na to býci z Wall Street? Odpověď přinesl server CNBC.

Slabá měna je vždy dobrou zprávou především pro komoditní firmy a také ty, které mají velkou část svého odbytiště mimo Spojené státy. Pokud se bude těmto globálním společnostem opravdu dařit, mělo by se blýskat na dobré časy i investorům na Wall Street.

Po každém výraznějším poklesu americké měny se analytici zaměřují na její vliv na zisky amerických firem. Dolarový index, který měří sílu dolaru vůči koši hlavních světových měn, se letos propadl už o víc než osm procent, kdežto akciový index  S&P 500 vzrostl o víc než 10 procent. Faktor Trump, který zpočátku dolar posiloval, teď ztratil svůj drive s tím, jak se kabinet 45. prezidenta USA potýká s neúspěchy a nesplněnými sliby. Výsledkem je tak opět slabší měna, která se vůči euru dostala až na svá více než dvouletá minima.

Další recesi v USA způsobí spotřebitelský dluh. Již v roce 2019

„Vývoj americké měny by měl růst zisků firem posílit, ne zpomalit. Po čtvrtém čtvrtletí tak předpovídáme opačný scénář oproti minulému roku. Tehdy dolar ukrojil část zisků exportních firem, to by se letos stát nemělo. Na trzích by se pak měl odrazit i fakt, že investoři již neočekávají natolik razantní zvýšení úrokových sazeb jako na počátku roku,“ uvedl hlavní stratég CFRA Sam Stovall.

Zahraniční prodeje dosáhly v roce 2016 podílu na tržbách firem v indexu S&P 500 o velikosti 42,3 procenta. To bylo o dva procentní body méně než v roce 2015, taktéž šlo o nejnižší  hodnotu od roku 2003, uvedla společnost Standard & Poor‘s.

Od Trumpova zvolení vzrostl kapitálový trh o více než 11 bilionů

Analytici banky Morgan Stanley přitom tvrdí, že ztráta jednoho procenta dolaru by měla znamenat zisk půl procenta pro index S&P 500. Oslabení americké měny však ovlivňuje zisky se zpožděním, a proto by mělo firmám přinést vítr do plachet až ve druhém pololetí. Podle americké banky by dolar mohl letos spadnout ještě o dalších pět procent.

„V krátkém až střednědobém horizontu by to mohlo připravit půdu pro exportní firmy. Obnova globálního obchodu společně se slabým dolarem povede k dobrým ziskům ze zahraničí,“ uvedla výzkumná firma Strategas ve své zprávě pro televizi CNBC. Společnost předpovídá letošní zisk na akcii indexu S&P 500 na úrovni 124 dolarů a 135 dolarů v roce 2018.

„Trh není zrovna levný, ale vzhledem k tomu, že zisky indexu S&P 500 byly tři roky na stejné úrovni, první změna v letošním a druhá v příštím je rozhodně vítána,“ uvedly analytici společnosti ve zprávě.

Analytici Morgan Stanley pak očekávají meziroční změnu v ziscích společností zapsaných v indexu S&P 500 ve čtvrtém čtvrtletí 13 procent. Slabší dolar prý dělá předpovídaná čísla ještě reálnější.

Nejvíce by ze slabé americké měny měly profitovat následující velké firmy, jejichž podíl exportu na tržbách dosahuje více než 60 %.

Digitální finanční inkluze: Co už funguje a co teprve přijde?

Newsletter