Sladký příští rok? Cukr by mohl být vzácnou komoditou…

Omezení dodávek největšího producenta cukru na světě na trh by mohlo ukončit několik let trvající přebytek nabídky a vyslat v příštím roce ceny sladké komodity vzhůru. Alespoň na to upozorňují obchodníci a analytici Standard Chartered.

Brazilští producenti, jež zastávají přes 40 procent celosvětového exportu cukru, postupně zavírají výrobny a snižují investice do cukrové třtiny. Reagují tak na výrazný nadbytek produkce. Tento krok by postupně mohl spustit vlnu býčích sázek na trhu cukru.

„Opakujeme náš názor, že výpadky na straně produkce mohou způsobit, že poptávka v následující sezóně výrazně přesáhne nabídku, což povede k čerpání zásob vytvořených během posledních čtyř let,“ uvedl pro CNBC Abah Ofon, analytik Standard Chartered.

Průmyslová skupina Unica, zabývající se zpracováním cukrové třtiny, snížila výhled produkce pro zbytek roku 2014 a rok 2015 a to o 1,1 mil. tun, což představuje téměř 90 procent domácí produkce jižního regionu země.

Během pondělního obchodování se cena cukru dostala na nové sedmiměsíční minimum 14,93 USD a je tak více jak 10 procent pod svým 100denním klouzavým průměrem 17,38 USD. Za poslední dva týdny se cena cukru propadla o 2 procenta a meziročně ztrácí téměř 9 procent.

Ještě během srpna mezinárodní organizace ISO varovala před dalším propadem cen a výrobním přebytku ve výši 1,3 mil. tun pro tento rok.

„ISO je přesvědčena, že z fundamentálního pohledu se nedá předpokládat výrazný obrat v tržní ceně cukru,“ uvedla organizace ve svém reportu a dodala, že pokud by mělo dojít k obratu na trhu, musela by spotřeba převýšit nabídku o alespoň 3 mil. tun.

Přesto ISO připustila, s ohledem na kroky brazilských producentů, že během následující sezóny dojde k celkovému snížení produkce o 2 procenta.

K opačnému názoru se hlásí bankovní skupina Standard Chartered, která naopak sází na býčí vývoj na trhu cukru. „Při pohledu na křivku futures kontraktů, především pak těch s delší dobou dodání, je patrné, že by se cena do budoucna měla sunout výše,“ uvedl Ofon.

Banka operující na trzích v Asii, Africe a na Středním východě zaujímá dlouhé pozice na futures kontraktech s termínem březen 2015 a očekává, že by se cena cukru měla do konce roku dostat na úroveň 18 USD za libru.

Newsletter