Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Slova Zemana: Řecko je krok od ukončení diplomacie s Českem

Řecko povolalo svého velvyslance v Česku ke konzultacím do Atén kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana na adresu země. ČTK to dnes sdělilo řecké velvyslanectví. Postup Atén představuje v diplomacii důraznou formu protestu, ministerstvo zahraničí o ní hovoří jako o výjimečné. Podle řecké televize ERT se Atény odhodlaly k tomuto kroku, protože Česká republika neodvolala urážlivé Zemanovy výroky. Zeman nedávno mluvil o tom, že Česko může vstoupit do eurozóny, až se vyřeší účast Řecka v uskupení. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil krok Řecka za zbytečné gesto, ale zkritizoval i Zemanovy výroky.

„Pan velvyslanec dnes odletěl z Prahy do Atén, byl povolán ke konzultacím,“ řekla ČTK Eva Žižková z řeckého velvyslanectví v Praze. „Šlo o rozhodnutí řeckého ministerstva zahraničních věcí,“ dodala. Ambasáda ČTK potvrdila, že velvyslanec Panajotis Sarris opustil Prahu kvůli výroku Zemana o členství Řecka v eurozóně z minulého úterý. Prezident při úvaze o připojení Česka ke společné evropské měně zalitoval, že Řekové v eurozóně zůstali. Prý nechce, aby Češi po zavedení eura platili řecké dluhy.

Podle ředitele zahraničního odboru Hradu Hynka Kmoníčka u něj řecký velvyslanec ústně protestoval kvůli výrokům Zemana a ministra financí Andreje Babiše po setkání s poradci prezidenta na zámku v Lánech k otázce přijetí eura. Písemnou nótu nebo demarši u Kmoníčka prý Řekové nepodávali, sdělil ČTK.

Zeman: Intervence oslabují inovace. Euro až po odchodu Řecka

Černínský palác ČTK krok Atén potvrdil. Mluvčí ministerstva Michaela Lagronová uvedla, že šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce zavolat svému řeckému protějšku Nikosi Kotziasovi, aby se ho zeptal na důvody řeckého rozhodnutí. Podle Lagronové se Zaorálek s Kotziasem spojí ve středu kolem poledne.

„Na to, jak máme k sobě blízko v rámci Evropské unie, je takovéto gesto trošku zbytečné,“ komentoval krok Řecka premiér Sobotka v České televizi. Kriticky se však vyjádřil i k výrokům prezidenta Zemana na adresu Řecka. Řecko bylo podle něj v Evropě „oblíbený otloukánek“ v době finanční krize i nyní v době migrační krize, přestože žádnou z nich nevyvolalo. „Nejsem pro to, abychom kopali do evropského otloukánka číslo jedna. Ale měli bychom v debatě s Řeckem jasně pojmenovávat chyby, které na jeho straně cítíme,“ dodal. Rady, kdo má, či nemá být v eurozóně, by si Česko podle Sobotky mělo nechat na chvíli, až bude členem uskupení.

Podle televize ERT Atény nelibě nesly, že se výroky proti Řecku opakují. Míru trpělivosti Atén pak překonala poslední Zemanova vyjádření pro slovenskou tiskovou agenturu TASR, které mimo jiné řekl, že Česko vstoupí do eurozóny první den poté, co z ní vystoupí Řecko. Mluvčí řeckého ministerstva zahraničí Konstatinos Kutras v pátek řekl, že „Česká republika je členem Evropské unie také díky Řecku“. Česku se v ten den prý dostalo prvního signálu, aby v následujících dnech tyto výroky, které „nejsou v souladu se vztahy členů jedné (evropské) rodiny“, korigovalo.

Podle tureckého serveru jsou Zemanovy výroky skandální

„Nic se ale nezměnilo, tak jsme přešli k další etapě (protestních kroků),“ uvedl Kutras pro agenturu AFP. Podle ERT tento krok je také signálem pro další země střední Evropy, konkrétně Slovensko a Maďarsko, jejichž politici rovněž pronesli protiřecké výroky.

Řecké ministerstvo zahraničí si kvůli Zemanovým výrokům v předchozích dnech předvolalo českého velvyslance v Aténách, aby mu sdělilo „tvrdá doporučení“, jak se má Praha k Aténám chovat. Řecko zároveň požaduje omluvu, uvedla dnes televize CNN Greece s odvoláním na zdroje z diplomatických okruhů. Podle televize se řecko-české vztahy dostaly po Zemanových výrocích na „bod mrazu“ a s odvoláním řeckého velvyslance v Česku se zároveň dostaly na nejhorší vzájemnou úroveň vůbec.

Podle řeckých médií jsou nyní Atény krok před úplným přerušením diplomatických vztahů. Řecké diplomatické zdroje podotýkají, že vztahy mezi oběma zeměmi se mohou opět zlepšit, pokud se sporné výroky „opraví“.

Hrad se k postupu Řecka nechtěl příliš vyjadřovat. „V každém případě z diplomatických důvodů nebudu samotný krok nikterak komentovat,“ řekl ČTK mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Pozastavil se ale nad tím, že Řecko ke kroku přistoupilo nyní, byť se Zeman podobně vyjadřoval již v minulosti. „Pokud jde o názor pana prezidenta, ten zazněl v uplynulých měsících veřejně několikrát. Pan prezident na tomto názoru trvá, bude trvat a bude ho nadále veřejně prezentovat,“ uvedl Ovčáček.

Zeman se před týdnem v rozhovoru pro slovenskou agenturu TASR vyjadřoval k situaci v eurozóně. „Má jediná obava ze zavedení eura při současné podobě stabilizačního mechanismu je ta, že by český daňový poplatník platil řecké dluhy. Byl jsem velmi zklamaný z výsledku jednání, která už téměř směřovala k takzvanému Grexitu a nakonec skončila tím, že Řecko v eurozóně zůstalo,“ prohlásil mimo jiné český prezident.

Zeman: Sobotka postojem k migraci ohrožuje bezpečnost ČR

Newsletter