Evropské výnosy rostou, americké o něco rychleji. Dolar si proti euru drží zisky kolem hranice 1,1700 EURUSD. Rizikovější měny jsou pod tlakem rostoucích amerických tržních sazeb. Koruna se obchoduje v lehké ztrátě těsně pod 25,45 za euro.

Slovenské volby: Fico získal i ztratil nejvíc

AKTUALIZOVÁNO: Slovenský premiér Robert Fico se jako vítěz sobotních parlamentních voleb pokusí sestavit novou vládu. Uvedl to dnes v Bratislavě před novináři, připustil ale, že vytvořit to nebude snadné a asi to potrvá déle, než obvykle. Spolupráci s nikým nevyloučil.​ Směr-SD získal necelých 29 procent hlasů a přišel tak o dosavadní většinu 83 ze 150 poslanců, umožňující jednobarevnou vládu. V nové sněmovně má mít podle předběžných přepočtů třetinu ze 150 křesel a k vytvoření vlády bude potřebovat spojence z řad dalších sedmi stran a hnutí, které se do parlamentu podle stále nekompletních výsledků dostaly.​

„Vzniká nám povinnost jako straně, která tyto volby vyhrála, pokusit se sestavit smysluplnou a stabilní vládu. Nebude to lehké…, ale určitě je třeba udělat vše pro to, aby nebyla ani pravděpodobnost předčasných parlamentních voleb, ani žádné jiné experimenty, které by narušovaly představu o parlamentním demokratickém systému,“ řekl Fico novinářům skoro sedm hodin po skončení voleb.

Za Ficovým Smerem figuruje nečekaně silná Svoboda a solidarita (SaS), ze které zaznělo odmítnutí spolupráce s Ficem, mezi další patří NOVA, Slovenská národní strana i prajní pravice v podobě Kotlebovy Lidové strany Naše Slovensko. V Národní radě takřka jistě zasednou také Most-Híd, Jsme rodina a naopak negativním překvapením voleb na hranici volitelnosti a v rozporu s předvolebními průzkumy je Síť.

Největší překvapením voleb je právě úspěch pravicového radikála Mariana Kotleby, který byl v roce 2013 v přímých volbách zvolen předsedou Banskobystrického kraje. Jeho uskupení mnozí politici, i šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák, označují za neonacistické. Úspěch přičítají protestním hlasům, podobně jako v případě hnutí Jsme rodina Borise Kollára.

My jsme nikdy před volbami nevylučovali žádnou politickou stranu ze spolupráce,“ připomněl Fico v odpovědi na dotaz ohledně možného koaličního spojence. „Bylo by asi předčasné, abych naznačoval, kterým směrem se chceme pustit,“ dodal. Nový kabinet podle něj musí zvládnout nadcházející slovenské předsednictví v Evropské unii od července letošního roku.

Premiér k tomu podotkl, že respektuje vůli voličů. Pokud jde o slabší výsledek vlastní strany, než čekal, poznamenal, že se sice projevila jistá „únava materiálu,“ nicméně Směr vyhrál parlamentní volby počtvrté za sebou.

 

Kdo ovládne Slovensko?

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 4. březen 2016

Newsletter