Výprodejní tlak u dolaru vidíme v dolarovém indexu i proti euru a procyklickým měnám. Z měn regionu je ve ztrátě forint. Zlotý a koruna se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny. Kurz domácí měny se drží kolem 25,50 za euro.

Slovensko? Klíčová bude investiční nálada

Politické změny na výhledu vnějšího prostředí budou představovat zásadní výzvu pro slovenskou ekonomiku. Růst HDP vyjádřen mezičtvrtletní změnou zpomaluje. Tento vývoj je ještě výraznější, pokud jde o meziroční dynamiku. Celkově vzato, ekonomický růst v tomto roce dosáhne 3,1 procenta, následně zpomalí na 2,4 procenta v roce 2017. Vyplývá to z čtvrtletní zprávy analytiků Komerční banky. Ke kladnému vývoji cenového hladiny podle nich dojde na počátku příštího roku především díky vlivu statistické základny cen ropy.

Objem mezd a platů je stimulován vysokou mírou zaměstnanosti, nízkou mírou nezaměstnanosti a rostoucí mírou participace. Celkově trh práce vytváří solidní základnu pro soukromou spotřebu. V příštím roce je další zlepšení možné a situace na trhu práce by pak měla gradovat v roce 2018.

Investice budou během letošního roku slabé s tím, jak soukromý sektor není schopen kompenzovat pád vládních investic v důsledku nízkého toku finančních prostředků z EU. Navíc politická nejistota představuje riziko slabšího vývoje investic, přestože analytici KB očekávají obecně jejich vyšší dynamiku v příštím roce.

Nízká investiční aktivita podporuje kladný příspěvek čistého vývozu k růstu HDP kvůli nízkým dovozům. Schodek obchodní bilance zůstane pozitivní, ale do budoucna bude následovat klesající tendenci. Podíl bilance běžného účtu na HDP by měl i nadále stagnovat kolem 0 %.

Slovensko jedná s Japonci o investici za desítky milionů eur

Historicky nejvyšší deflace v červenci, meziročně minus 0,9 %, začala postupně ustupovat a ceny budou dále růst. Analytici očekávají, že dynamika cen se příští rok přehoupne do kladných čísel a v roce 2018 dále přidá. Tento nárůst je důsledkem hlavně efektu statistické základny cen ropy, které se promítají do administrativních cen, jakož i jiných cenových položek. Další nárůst korigované inflace je podporován rostoucí spotřebou domácností.

 

Newsletter