Slovensko nedá telekom na burzu, má lepší nabídku

(Aktualizováno 20:38) Slovenská vláda se rozhodla zrušit proces primární emise akcií (IPO) slovenské telekomunikační společnosti Slovak Telekom, od které se čekalo i oživení obchodování na pražské burze. Slovenský ministr financí Peter Kažimír řekl, že vláda obdržela lepší nabídku na 49% podíl ve Slovak Telekomu, než jsou podmínky v rámci procesu úpisu akcií. Podle šéfa majetkového fondu Branislava Bacíka bude vláda tuto nabídku diskutovat „v nejbližších hodinách“. List Sme napsal, že většinový vlastník Deutsche Telekom nabídl přes miliardu eur.

Slovenská vláda se nad podmínkami úpisu 49 procent akcií telekomunikační firmy, kterou kontroluje Deutsche Telekom, sešla dnes na svém zasedání. Vývoj IPO ocenil podíl na zhruba 750 milionů eur, což je méně, než vláda očekávala. „Myslíme si, že podíl má vyšší hodnotu,“ řekl ministr financí Peter Kažimír po jednání vlády podle Bloomberg. „Důvodem, proč jsme IPO zastavili je, že jsme schopni podíl prodat za více peněz. Nabídka je výrazně lepší,“ řekl ministr. Kdo ji podal a na jakou částku zní, nesdělil.

 List Sme s odvoláním na nejmenovaný zdroj napsal, že slovenský premiér Robert Fico se setkal se zástupci Deutsche Telekom a že německá firma nabídla vládě ze její podíl v ST přes miliardu eur. Deutsche Telekom, který by slovenského operátora v případě uskutečnění transakce zcela ovládl, tyto informace podle Sme nekomentoval. 

Akcie Slovak Telekomu měly na Pražskou burzu cenných papírů vstoupit 12. května. Očekávalo se od ní oživení obchodů s akciemi v Praze. Navíc se v odborných kruzích stále debatuje o budoucím stažení akcií českého operátora O2 z pražské burzy, ač to skupina PPF z pozice největšího akcionáře dementuje. Akcie Slovak Telekomu by v této rovině zajistily setrvání telekomunikací jako sektoru na pražské akciové burze. Vedle Prahy měl titul obchodovat také na burzách v Bratislavě a v Londýně. V červnu se akcie Slovak Telekomu mohly stát součástí hlavního indexu pražské burzy PX.

Na pražskou burzu míří slovenský operátor

Slovensko chce výnosy z prodeje podílu v telekomunikační společnosti využít ke snížení svého zadlužení. Levicový kabinet premiéra Roberta Fica se rozhodl prodat státní podíl ve společnosti Slovak Telekom i kvůli tomu, že stát z pozice menšinového akcionáře nemůže ovlivnit řízení společnosti. V minulosti se vláda opakovaně dostala do sporu s většinovým akcionářem, společností Deutsche Telekom, který blokoval rozdělení zisku předního slovenského operátora.

Konec snění o IPO na pražské burze?

Newsletter