Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Dolar vůči euru stále posiluje. I přes korekci se stále držíme pod hranicí 1,070 EURUSD.

Slovní intervence ČNB ztrácí sílu, koruna maže ztráty

Evropská společná měna, jež v předchozím volatilním týdnu koketovala s proražením psychologické hranice 1,1 dolaru, vstupuje do nového týdne slabší vůči dolaru, aktuálně se obchoduje na 1,085 dolaru za euro. Pokles eura přichází na pozadí zvyšující se nervozity ohledně možného vystoupení Řecka z eurozóny a kontrastu uvolněné monetární politiky ECB s politikou amerického Federálního rezervního systému, jenž podle všeho směřuje ke zvyšování úrokových sazeb již v tomto kalendářním roce. Tomu nasvědčuje i páteční projev Janet Yellenové, ve kterém šéfka Fedu nastínila vysokou pravděpodobnost brzkého zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou.

Chytrá horákyně Yellenová: Růst sazeb při slabé ekonomice i inflaci

Hlavní událostí tohoto týdne bude pro devizové trhy zveřejnění dat z amerického trhu práce, které by mohlo být důležitým faktorem v otázce načasování zvyšování amerických sazeb. Euro by se tak v očekávání pozitivních čísel z USA mohlo v průběhu týdne dostat pod rostoucí prodejní tlak, což by mohlo směřovat jeho cenu níže. Hranicí odporu bude i nadále úroveň 1,1 dolaru, jejíž proražení by otevřelo cestu k růstu eura k úroveň 1,13 dolaru za euro.

Česká koruna při pátečním obchodovaní potvrdila, že se ČNB nachází v obtížné situaci a slovní intervence už trh příliš neovlivní. Ztráty, které koruna po zasedání ČNB utrpěla, byly v pátek opět vymazány a hranice 27,5 koruny za euro se stále jeví jako hranice podpory. Pokračující trend posilování okolních měn a kladné sazby v ČR stále nenahrávají národní bance v cílí oslabit korunu. Doporučení analytiků ING v pátek, kteří zpochybnili šance koruny na oslabení a nevěří národní bance, že bude posouvat hranici zakotvení, také dodalo koruně sílu. Dnešní den a následující týden se tedy dá očekávat, že koruna bude mít snahu otestovat svá maxima resp. spodní hranici svého úzkého rozpětí 27,3 korun za euro.

ČNB potvrdila závazek na koruně, sazby nemění

Singer: Klíčové jsou mzdy, koruna a kdy přinese ovoce ECB

Oslabení koruny proti dolaru v pátek odpoledne se při pondělním ranním obchodování částečně vymazalo a koruna obchoduje na 25,3 korunách za dolar. Slábnoucí euro proti dolaru z kraje tohoto týdne se podepíše i na vývoji koruny a s nejasným vývojem řešení krize v Řecku se domníváme, že tento týden existuje riziko otestování svých minim z minulých dnů 25,5 koruny za dolar. 

Newsletter