Služby se stávají tahounem čínské ekonomiky

Co včerejší čínská data z průmyslu na optimismu ubrala, to dnes přidávají údaje o vývoji sektoru služeb. A opět se shodly oba sledované indexy nákupních manažerů. Ten sestavovaný pod hlavičkou HSBC rostl v srpnu nejvýrazněji za 17 měsíců a druhý, vládní se odrazil z červencového 6měsíčního minima.

Pekingským statistickým úřadem prezentovaný index PMI mírně vzrostl na 54,4 bodu z červencových 54,2 bodu. Na něm nezávislý výsledek průzkumu společnosti Markit Economics pro HSBC vylétl na 54,1 bodu z červencové úrovně 50 bodů, což je hranice dělící růst od poklesu.

Oba dnes představené údaje tak poukazují na silný růst sektoru služeb a mírní tak obavy z oživení druhé největší ekonomiky světa, dosud převážně orientované na průmysl, kde aktivita ochlazuje. Včera zveřejněné indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru klesaly a přiblížily se tak blíže 50 bodům.

„Výhled pro ekonomiku ve druhém pololetí s sebou stále nese rizika na spodní straně plynoucí z poklesu realitního sektoru,“ komentuje sadu údajů hlavní ekonom HSBC pro Čínu. „Vrcholní představitelé by měli přistoupit k dalším podpůrným krokům,“ dodává a potvrzuje tak všeobecné očekávání trhu.

Srpnové údaje mimo jiné poukazují na opačné trendy ve vývoji zaměstnanosti v sektorech výroby a služeb. Služby podle vládních údajů obsáhly 46,6 procenta hrubého domácího produktu země v prvním pololetí, což je meziročně o 1,3 procenta více.

Newsletter