Přesně den před dnešním zasedáním Federálního rezervního systému se nejen on, ale i další světové centrální banky dočkaly ostré kritiky z úst jednoho z nejpovolanějších investorů vůbec. Jeffrey Gundlach, CEO Doubleline Capital je přesvědčen, že měnové autority ztrácí veškerou kontrolu, což se nutně projevuje v apetitu investorů. Aktuální stav tak podle něj povede k tomu, že se v létě dočkáme „opravdové jízdy.“
„Centrální banky ztrácí veškerou kontrolu a neví, co mají dělat dál,“ řekl Gundlach, kterému se na Wall Street přezdívá „dluhopisový král“, v rozhovoru pro agenturu Reuters. „Banky se tak chovají naprosto stejně jako republikáni, kteří za svého kandidáta v prezidentých volbách vybrali Donalda Trumpa.“
V návaznosti na bezradnost centrálních bank se investoři odvrací od rizikovějších aktiv a zaměřují se na ta bezpečná. Důkazem toho je rally na zlatě, stejně tak jako včerejší propad výnosu desetiletého německého státního dluhopisu do záporných hodnot. Tento trend bude podle investora pokračovat i nadále, přičemž hlavními investičními favority budou především státní bondy a drahé kovy.
Krize centrálních #bank, konflikty, slabý #dolar. Výsledek? #Zlato za #10K https://t.co/3dWJYgbH9R @roklen24 #gold pic.twitter.com/PaSBCBZVBm
— Roklen24.cz (@roklen24) 14. června 2016
S tímto novým trendem nezmůže nic ani samotný Fed, kterému se Gundlachova kritika rozhodně nevyhnula.
„Fed je zmaten a tato zmatenost se přelévá do psychologie investorů. Tím, že americká centrální banka mění svůj způsob vyjadřování tak často, vypadá to, že se její poselství mění s každým týdnem. Stala se z ní tak doslova zombie, která sice opakuje, že zasedání tohoto týdne je „živé“, ovšem investoři sami dobře ví, že tomu tak rozhodně není,“ míní skepticky dluhopisový král.
Řeč samozřejmě přišla i na otázku záporných sazeb, které podle Gundlacha nefungují.
„Záporné sazby nefungují tak, jak by z teoretického hlediska měly. Rozhodně nevedou ke zrychlujícímu ekonomickému růstu a už vůbec nepodporují akciové trhy.“ Své tvrzení pak investor dokazuje nuzným 1% růstem světové ekonomiky a pádem světových akciových trhů ze svých maxim. Konkrétně jmenoval Německo s -22 %, Japonsko s -23 %, Čínu s -45 % a Francii s propadem o -20 %.
Rebelie #bank aneb návrat k úsporám pod polštářem – Roklen24.cz https://t.co/DNM4tqJAPD prostřednictvím @roklen24 pic.twitter.com/TFBeWaz7sW
— Roklen24.cz (@roklen24) 11. června 2016
Pravdou je, že Gundlachovy predikce se v minulosti již osvědčily. Jmenovat je možné jeho loňskou předpověď propadu ropného trhu a trhu prašivých dluhopisů, stejně tak i věštbu zpomalení čínské ekonomiky a jeho negativní vliv na rozvojové země. V roce 2014 pak král předvídal propad výnosů amerických státních dluhopisů, zatímco všichni ostatní pracovali s opačným scénářem. A světě div se, Gundlach měl tehdy opět pravdu…