Dolar se po pátečním zpevnění obchoduje pod 1,1000 za euro. Americké výnosy vzrostly podél celé křivky. Silný dolar negativem rizikových měn. Koruna oslabila nad 23,00 za dolar. Proti euru nad 25,30.

Slyšte krále: Centrální banky ztrácí kontrolu. Bude to jízda

Přesně den před dnešním zasedáním Federálního rezervního systému se nejen on, ale i další světové centrální banky dočkaly ostré kritiky z úst jednoho z nejpovolanějších investorů vůbec. Jeffrey Gundlach, CEO Doubleline Capital je přesvědčen, že měnové autority ztrácí veškerou kontrolu, což se nutně projevuje v apetitu investorů. Aktuální stav tak podle něj povede k tomu, že se v létě dočkáme „opravdové jízdy.“

„Centrální banky ztrácí veškerou kontrolu a neví, co mají dělat dál,“ řekl Gundlach, kterému se na Wall Street přezdívá „dluhopisový král“, v rozhovoru pro agenturu Reuters. „Banky se tak chovají naprosto stejně jako republikáni, kteří za svého kandidáta v prezidentých volbách vybrali Donalda Trumpa.“

V návaznosti na bezradnost centrálních bank se investoři odvrací od rizikovějších aktiv a zaměřují se na ta bezpečná. Důkazem toho je rally na zlatě, stejně tak jako včerejší propad výnosu desetiletého německého státního dluhopisu do záporných hodnot. Tento trend bude podle investora pokračovat i nadále, přičemž hlavními investičními favority budou především státní bondy a drahé kovy.

S tímto novým trendem nezmůže nic ani samotný Fed, kterému se Gundlachova kritika rozhodně nevyhnula.

„Fed je zmaten a tato zmatenost se přelévá do psychologie investorů. Tím, že americká centrální banka mění svůj způsob vyjadřování tak často, vypadá to, že se její poselství mění s každým týdnem. Stala se z ní tak doslova zombie, která sice opakuje, že zasedání tohoto týdne je „živé“, ovšem investoři sami dobře ví, že tomu tak rozhodně není,“ míní skepticky dluhopisový král.

Řeč samozřejmě přišla i na otázku záporných sazeb, které podle Gundlacha nefungují.

„Záporné sazby nefungují tak, jak by z teoretického hlediska měly. Rozhodně nevedou ke zrychlujícímu ekonomickému růstu a už vůbec nepodporují akciové trhy.“   Své tvrzení pak investor dokazuje nuzným 1% růstem světové ekonomiky a pádem světových akciových trhů ze svých maxim. Konkrétně jmenoval Německo s -22 %, Japonsko s -23 %, Čínu s -45 % a Francii s propadem o -20 %.

Pravdou je, že Gundlachovy predikce se v minulosti již osvědčily. Jmenovat je možné jeho loňskou předpověď propadu ropného trhu a trhu prašivých dluhopisů, stejně tak i věštbu zpomalení čínské ekonomiky a jeho negativní vliv na rozvojové země. V roce 2014 pak král předvídal propad výnosů amerických státních dluhopisů, zatímco všichni ostatní pracovali s opačným scénářem. A světě div se, Gundlach měl tehdy opět pravdu…

Newsletter