Šmejkal (StartupGrind): Čína žije virtuální realitou a streamingem

Čína dnes žije virtuální realitou a streamingem. Je to velmi složitý trh, věci se v poslední době posouvají mílovými kroky kupředu, přibližuje pro Roklen24 svoje zkušenosti z působení v největší světové ekonomice Jan Šmejkal, který téměř dva roky studuje a podniká v čínském Shenzhenu. Co je právě v Číně v kurzu? Čemu se startupista věnuje? A co rozjíždí v Praze? První rozhovor s Janem z 8. března 2016 naleznete zde.

R24: Co je nového v Číně a konkrétně v Shenzhenu od doby našeho posledního rozhovoru přibližně před půl rokem?

Nedokáži asi mluvit o Číně obecně, 90 procent svého času se nacházím v Shenzhenu a žiji, jak to mnoho lidí nazývá, ve „startupové bublině”. Když opominu fakt, který je neměnný, že Čína je velmi složitý trh (i pro samotné čínské společnosti), musím říci, že věci se posouvají mílovými kroky kupředu. Čína se stále více otevírá západu. Jako příklad bych uvedl, že založení společnosti v Číně, a to bez nutnosti dělení se s čínským partnerem (tzv. Wholly Foreign Owned Enterprise – WFOE) dnes trvá řádově týdny a ne měsíce, jako tomu bylo dříve. Co se týče dokumentace a všemožných povolení (např. pracovní víza). Vše je mnohem jednodušší než dříve, a to díky čím dál, tím více uvolněnějším podmínkám v tzv. Free-Trade zónách nejen v Shenzhenu.

Český student startupistou v Číně

Jednoduchým důkazem výše zmíněného je příliv celé řady úspěšných podnikatelů, kteří cítí jeden velmi často zmiňovaný trend – lidé a společnosti v Číně prahnou po „vzdělání“ a zkušenostech ze západu. Například takový Trevor Owens, se kterým jsem dělal rozhovor v rámci shenzhenského Startup Grindu.

Jeho kniha The Lean Enterprise nyní vyšla v čínštině a on sám se nechal slyšet, že v Číně hodlá trávit minimálně polovinu svého času, jelikož tu vidí obrovský potenciál pro svůj byznys. Trevor je pouze jedním příkladem z mnoha.

R24: Vyvíjí se i Vaše působení v Shenzenu kupředu mílovými kroky stejně dravě jako čínský drak? Kam jste se od doby našeho posledního setkání posunul, co naopak nevyšlo? Jak Vám jde studium čínštiny?

V Současné době již nemám na starosti pouze Startup Grind v Shenzhenu, ale navíc Startup Grind a celou naší komunitu řídím v Číně, a také v celém regionu APAC (Asia Pacific). Za tuto příležitost jsem extrémně vděčný, jelikož se díky této nové roli dostanu k mnohem zajímavějším věcem a patřím vlastně mezi pár lidí, co zde budují lokální (ale i mezinárodní) startupovou scénu. Například za necelé dva týdny budu vystupovat na jedné z největších startupových konferencí na jihu Čínu, kde budu dělat rozhovor s jedním z nejúspěšnějších zahraničních podnikatelů v Číně – Fritzem Demopoulosem (spoluzakladatel a ex-CEO společnosti Qunar – snad největší cestovatelský portál v Číně). Toto by mohlo být zajímavé i pro startupové nadšence v České republice, jelikož při mé poslední návštěvě Prahy nikdo nemluvil o ničem jiném (nadsázka) než společnosti Skypicker (dnes Kiwi). Samozřejmě z akce budeme dělat video.

Čína se loni stala třetím největším obchodním partnerem Česka

Co se čínštiny týče, musím se přiznat, že to je snad jediná věc, která mě v tuto chvíli limituje. Rozhodl jsem se na tom pracovat a přihlásil se do školy na intenzivní kurz (čtyři hodiny denně, pětkrát v týdnu), ale abych pravdu řekl, je velmi složité vše skloubit. Je to pro mne každodenní výzva.

R24: Co nyní vnímáte jako nejžhavější trend v Shenzhenu potažmo v Číně?

Trendem v Shenzhenu je určitě hardware. Pokud si o tom chcete přečíst více, doporučuji článek od Jana Sedláka, který Shenzhen nedávno navštívil. Dalé bych chtěl zmínit dva další zajímavé trendy.

Virtuální realita (VR)

Myslím, že jsme toto téma nakousli už v našem posledním rozhovoru, nicméně, jak je v Číně zvykem, věci se vyvíjí neskutečně rychle. Mnoho lidí zastává názor, že Čína je to místo, kde virtuální realita zažije tzv. masovou adopci. A popravdě se tomu tak již děje.

Minulý víkend jsem měl cestu kolem jedné z nejfrekventovanějších částí jižního Shenzhenu a přímo uprostřed ulice se nacházel „showroom“ s několika VR boxy (viz obrázek výše). Pokud vás toto téma zajímá, doporučuji článek Joshe Horwitze z Quartz, který vše do detailu popisuje.

Pokémon ovládl svět a převálcoval porno. Augmented reality je tu

Live-streaming

Live-streaming je v Číně tak populární, že někteří lidé (většinou dobře vypadající dívky) už ho považují za svou profesi a vydělávají si jím velmi zajímavé peníze, a to i díky pro nás mnohdy až absurdním „dotacím“, které dostávají od svých online fanoušků. Možná jste před nedávnem slyšeli o tom, jak čínská vláda zakázala live-streaming kanály, kde se děvčata natáčela při pojídání banánů (více zde). Některé aktérky si za „spořádání“ pár banánů vydělaly opravdové jmění. Pokud byste si o live-streamingu v Číně chtěli přečíst něco víc, doporučuji tento článek od Connie Chan (Andreessen Horowitz).

R24: Čemu dalšímu se kromě Startup Grindu věnujete?

S pár kamarády pomáháme zahraničním firmám a podnikatelům se zakládáním firem v Číně (převážně Shenzhenu). Mimo to jsem začal dávat dohromady týdenní newsletter – China Biz-Tech Weekly. Každý týden se snažím dát dohromady ty nejlepší zdroje a články o tom, co se aktuálně děje na čínské technologické/byznys scéně.

Dále se věnuji svému podcastu. Ještě bude potřeba udělat hodně práce, nicméně nedávno se mi povedlo v Singapuru zastihnout Petera Vesterbacku (zakladatel Slush a ex-CEO a ex-CMO společnosti Rovio, která je známá především díky Angry Birds). Bavili jsme se nejen o tom, co dělá a co má v plánu do budoucna, ale také o tom, jak by zahraniční firmy měly přemýšlet o Číně. Hlavně v případě, pokud se rozhodnou vstoupit na tento trh. Celý rozhovor můžete naleznout zde.

A abych nezapomněl, přibližně za týden společně s mým kamarádem Gabrielem Szumou startujeme Startup Grind v Praze!

R24: Hostem prvního eventu bude Ondřej Fryc, co dalšího Startup Grind v Praze nabídne?

Naše akce (ve více jak 200 městech po celém světe) jsou většinou ve formě přátelských setkání, kde lidé mají možnost se něco nového naučit a zároveň se potkat a seznámit se zajímavými lidmi nejen ze startupové scény.

R24: Proč jste se rozhodli spolupracovat s Prague Startup Centre?

Máme stejnou vizi – chceme v Praze vytvořit jednu z nejlepší lokálně-mezinárodních startupových komunit. Lokálně proto, že chceme podpořit místní (nejen) začínající podnikatele. Mezinárodní z toho důvodu, že chceme využít globální network Startup Grindu, abychom usnadnili českým podnikatelům a startupům cestu na zahraniční trhy. Navíc, jak jsem zmínil, chceme do Prahy zvát i zahraniční hosty, kteří tamní komunitu zajisté velmi obohatí.

Určitě se zastavte. Jako pozornost jsem pro prvních 24 čtenářů vytvořil slevový kód ROKLEN24 (24 % sleva na vstupenky). Kód lze uplatnit na tomto odkazu. Platnost do 13. října 12:00.

Jan Šmejkal vystudoval Institut ekonomických studií na Univerzitě Karlově v Praze. Nyní žije v Číně ve městě Shenzhen, kde se věnuje budování startupové komunity. Předtím než přijal roli China & APAC Community Director ve Startup Grindu, pracoval pro Rocket Internet a ještě při studiích založil svůj první byznys, který byl spjatý s obchodováním s Čínou.Více informací naleznete na jeho webu či Linkedin profilu. Můžete ho sledovat také na Twitteru či Soundcloudu.

Newsletter