Snaha OPEC v ohrožení. Vinou slabé poptávky

Ceny ropy v posledních dnech klesají. Zároveň se nezadržitelně blíží čas, kdy se bude muset OPEC rozhodnout o dalším vývoji těžby. Budoucím problémem by mohla být především poptávka po tzv. černém zlatě. Její růst totiž podle analytiků stále zůstává za očekáváním.

Organizace zemí vyvážející ropu a jejich spojenci by rádi do ekonomiky pumpovali  méně ropy za účelem vyšších cen. Nezávislý komoditní trader Vitol Group však v rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedl, že jejich snaha může přijít vniveč.

Od přijetí dohody mezi zeměmi OPEC a dneškem se veškeré zisky vynulovaly. Ceny klesly zejména vinou rostoucího prodeje ropy ze Spojených států, které nejsou účastníkem zmiňované skupiny. Společně se snahou ropného kartelu tak bude o budoucím vývoji na trhu rozhodovat i stabilita, či nestabilita, spotřeby v Indii, Číně a USA.

Šéf Goldman Sachs: Normální stav? Možná žijeme v bublině

 „Co teď potřebujeme, je opravdový a rychlejší růst poptávky. Ten se sice dostavil, ale ne dostatečně rychle. Pokud se poptávka posune do hodnot, které jsou očekávány, mělo by to ceně klíčové komodity pomoci. Myslím si ale, že to bude nějakou chvíli trvat,“ uvedl prezident Vitol Asia Kho Hui Meng.

Predikce spotřeby původně očekávala růst poptávky o 1,3 milionu barelů denně. Zatím se však růst zastavil na 800 tisících barelech. V kontrastu s tím je produkce na území Spojených států, která rostla o 400 až 500 tisíc barelů denně, větší, než se původně čekalo.

Kam míří Venezuela? Ropná krize a občanská válka

Největší producent ropy, Saudská Arábie, však zůstává optimistou. Věří, že růst spotřeby bude zhruba podobný tomu, co byl v minulém roce. „Očekáváme růst poptávky z Číny stejný jako v roce 2016, a to z důvodu robustního vývoje tamního dopravního sektoru. Ruku v ruce s tím by měla jít zvýšená poptávka z Indie, ve které by měla letos ekonomika růst o sedm procent. Všechny tyto faktory by měly podpořit zájem o ropu,“ uvedl ministr energetiky Khalid Al-Fálih.

Saudská Arábie a Rusko již tento týden naznačily, že by mohly prodloužit omezení těžby až do roku 2018. Trh se bude v příštích týdnech soustředit zejména na očekávané setkání OPEC, které se uskuteční 25. května.

Sedm klíčových postav OPEC, které se vyplatí sledovat

Jak poznat, kdy se blíží konec býčího trhu?

Newsletter