Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Sněmovna schválila rozpočet 2017: Schodek 60 miliard korun

AKTUALIZOVÁNO: Sněmovna dnes v prvním čtení schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Jde o jeho příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Navrhovaný schodek má činit 60 miliard korun proti letošnímu schválenému deficitu 70 miliard. Opoziční TOP 09 a ODS neprosadily návrh na vrácení rozpočtu vládě k přepracování tak, aby snížila jeho výdaje i schodek nejméně o 30 miliard. Definitivní schvalování rozpočtu přijde na řadu v prosinci.

Nyní mohou poslanci jen navrhovat přesuny uvnitř rozpočtu. Celkové příjmy navrhovaného rozpočtu představují 1249,3 miliardy korun a výdaje 1309,3 miliardy korun. Rozpočet počítá mimo jiné s růstem platů učitelů a zdravotníků, zvýšením odvodů za státní pojištěnce do zdravotnictví a s růstem důchodů.

Z přítomných 165 poslanců hlasovalo pro rozpočet 95 poslanců z řad vládní koalice, ke kterým se přidal i Jiří Štětina (Úsvit) a nezařazený Petr Adam. Komunisté, klub TOP 09 a Starostů, ODS i většina klubu Úsvitu hlasovaly proti schválení základních parametrů rozpočtu.

Zatímco vláda rozpočet hájila, pravicová i levicová opozice ho kritizovala. Pravice vládě vytýkala například nárůst počtu státních zaměstnanců nebo nízké výdaje na investice, komunisté volali po zavedení daňové progrese.

„Současný rozpočet sleduje strategii postupného snižování deficitu, podporuje růst naší ekonomiky a motivuje spotřebu,“ řekl poslancům ministr financí Andrej Babiš (ANO). Uvedl také, že rozpočet je výsledkem shody koaličních partnerů a jeho cílem je zajištění vládních priorit, jako je třeba bezpečnost, zvýšení důchodů nebo pracovníků ve školství.

„Předkládáme návrh rozpočtu, který naší zemi pomůže zajistit další období prosperity, hospodářského růstu a nízké nezaměstnanosti,“ prohlásil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Ekonomický vývoj reaguje pozitivně na hospodářskou politiku vlády, na to, co vláda ve své politice realizuje,“ uvedl také. Ke kritice opozice řekl mimo jiné, že vláda navýšila peníze na investice o 25 miliard korun. „Neříkejte, že neinvestujeme, vždyť to není pravda,“ prohlásil Babiš.

Naopak poslanec ODS Vladislav Vilímec prohlásil, že rozpočet jsou jen čísla na papíře, která stejně nebudou odpovídat skutečnosti, a proto se připojil k návrhu na vrácení rozpočtu vládě k přepracování, který vznesl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Vytkl vládě například, že téměř jedna šestina příjmů rozpočtu padne na platy státních zaměstnanců. Navrhovaný rozpočet není prorůstový ale spotřební, uvedl jeho stranický kolega Simeon Karamazov.

Navrhovat schodek v době, kdy ekonomika roste, je nezodpovědnost a amatérismus, uvedl předseda klubu Úsvitu Marek Černoch. „Kdy jindy, než právě dnes máme mít vyrovnaný rozpočet?“ ptal se. Podle Jiřího Dolejše (KSČM) je rozpočet do značné míry promarněnou příležitostí, protože vláda měla zjednodušenou situaci tím, že ekonomika je v konjunktuře. Tím se vytvořil prostor pro narovnání některých věcí z minulosti, což se podle něj ale nestalo.

Rozpočet nyní dostanou k projednání výbory a zabývat se budou jednotlivými přikázanými kapitolami. Druhé čtení, kdy bude možné navrhovat přesuny peněz uvnitř rozpočtu, přijde na řadu za měsíc. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura už avizoval, že občanští demokraté přijdou s návrhy na snížení výdajů. K závěrečnému schvalování by se měli poslanci dostat až od 7. prosince.

Vybrané údaje z návrhu rozpočtu na příští rok, jak je obsahuje materiál určený poslancům:
Navržený schodek se proti letošnímu schválenému schodku snižuje o deset miliard korun na 60 miliard. Příjmy rozpočtu se proti letošnímu schválenému rozpočtu zvyšují o 68,4 miliardy na 1249,3 miliardy korun. Výdaje se zvýší o 58,4 miliardy na 1309,3 miliardy korun. Investiční výdaje vzrostou proti letošnímu schválenému rozpočtu o 25,2 miliardy na 103,7 miliardy korun.
Rozpočet počítá s reálným růstem ekonomiky o 2,4 procenta a průměrnou inflací 1,2 procenta. Nezaměstnanost podle výběrového šetření pracovních sil by měla klesnout z letošních 4,1 procenta na rovná čtyři procenta.
Vláda za priority rozpočtu označuje například zvýšení platů učitelů v regionálním školství o osm procent a nepedagogických pracovníků o pět procent. Vyžádá si to 6,4 miliardy korun. Další prioritou je zvýšení průměrného starobního důchodu o 308 korun od 1. ledna nebo zvýšení příspěvku na péči o deset procent; výdaje na příspěvek si tak vyžádají 23,8 miliardy korun.
Posilují se také výdaje na bezpečnost. Například výdaje ministerstva obrany se zvýší o 4,7 miliardy na 52,5 miliardy a jejich podíl na hrubém domácím produktu by měl činit 1,08 procenta.
Výběr daní by se měl proti letošnímu očekávanému výsledku zvýšit o 26,7 miliardy na 665 miliard korun. Nejvyšší výběr má přinést daň z přidané hodnoty, a to 258,2 miliardy korun, spotřební daně by měly vynést 149,1 miliardy a daně z příjmů firem 114,2 miliardy. Zaměstnanci by měli státu odvést 105,1 miliardy korun. Na pojistném na sociální zabezpečení by měl stát získat 447,8 miliardy korun.
Celkové mandatorní výdaje, tedy povinné výdaje, mají představovat 725,3 miliardy korun a jejich podíl na celkových výdajích klesne na 55,4 procenta z letošních 56,6 procenta. Výdaje na důchody mají vzrůst proti letošní očekávané částce o 15,8 miliardy na 416,5 miliardy korun.

Státní rozpočet letos skončí v přebytku. Jeho výsledek bude nejlepší za dobu existence České republiky. Zároveň poklesne státní dluh. Důvodem je především lepší výběr daní. Na konferenci k elektronické evidenci tržeb to v úterý řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Letos měl schodek podle schválené verze rozpočtu dosáhnout 70 miliard korun. Ke konci září přitom přebytek státního rozpočtu stoupl na 82,3 miliardy korun ze srpnových 81,2 miliardy korun.

Babiš: Rozpočet letos bude v přebytku a nejlepší v historii ČR

Newsletter