Sněmovna schválila rozpočet se schodkem 70 miliard korun

Sněmovna dnes schválila státní rozpočet na příští rok. Schodek má proti letošnímu schválenému deficitu klesnout o 30 miliard na 70 miliard korun. Sněmovna podle očekávání přidala peníze například vysokým školám, na podporu sportu, sociální záležitosti nebo na důchody. Rozpočet nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Schodek měl být výrazně nižší, reaguje hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

Rozpočet prošel většinou 104 hlasů. Podpořili ho všichni přítomní koaliční poslanci, k nim se přidal Jiří Štětina (Úsvit – Národní koalice) a nezařazený poslanec Karel Pražák. Ostatní opoziční poslanci hlasovali proti rozpočtu.

Základní ukazatele návrhu rozpočtu už Sněmovna schválila v říjnu. Výdaje mají činit 1,251 bilionu a příjmy 1,181 bilionu korun. Dnes poslanci rozhodovali o přesunech uvnitř rozpočtu a o rozpočtu jako celku. Pro letošní rok byl sice schválen schodek 100 miliard, ministr financí Andrej Babiš ale očekává, že ve skutečnosti bude 70 miliard.

„Vládní schodek pro rok 2016 měl a mohl být nižší. Schodek 70 miliard není při současném hospodářském růstu obhajitelný. Deficit ve výši 50 miliard korun, tedy o dvacet miliard nižší, byl dosažitelný, aniž by to vyvolalo jakékoli neblahé efekty plynoucí z přísnější fiskální politiky. Politici bohužel jednají nezodpovědně a činí přesně to, co během krizových let kritizovali. Jednají rozhazovačně i v časech, kdy by mohli schodek výrazněji redukovat,“ reaguje hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

„Připomeňme, že státní dluh se sice podařilo stabilizovat, ale pouze díky přechodnému rozpouštění rezervních prostředků. K žádnému skutečnému ozdravování veřejných financí nedochází. Je ovšem pravdou, že navzdory tomu má ČR v evropském kontextu poměrně nízké zadlužení v poměru k hrubému domácímu produktu. Z toho těží, neboť se těší důvěře globálních investorů, kteří jsou dokonce ochotni mnohdy platit české vládě za to, že ji půjčují. Jde však o výsledek tolik kritizované fiskální restrikce ordinované ministry financí Janotou a Kalouskem v minulých letech, nikoli o výsledek snahy současné vlády, která tak vlastně jen „slízává smetanu“, uvádí Kovanda.

Státní rozpočet na příští rok, jak ho dnes schválila Sněmovna, podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ukazuje, že vládní koalice je akceschopná. Schválen byl tak, jak se na tom koaliční špičky dohodly v pondělí večer. Vedle řady změn navržených opozicí neprošly ani další nároky na navýšení rozpočtu ministerstva obrany z dílny koaličních lidovců. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) připustil, že by obrana mohla dostat přidáno později, pokud to bude nutné.

Poslanci přidali 200 milionů vysokým školám a 250 milionů na podporu sportu z peněz určených původně na obsluhu státního dluhu. Přesunuli také 300 milionů na investiční dotace sociálním organizacím a 200 milionů na sociální pracovníky v obcích. Schválili také přesun 600 milionů korun na důchody, což souvisí s už schváleným jednorázovým příspěvkem důchodcům.

Poslanci také schválili přesun 520 milionů korun v kapitole ministerstva práce na příspěvky na péči postiženým. Šlo o návrh místopředsedy Sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL).

Sněmovna naopak neschválila posílení rozpočtu ministerstva obrany o 2,28 miliardy korun. Peníze měly sloužit na investice do vybavení armády.

Nad rámec koaličních dohod schválila Sněmovna jediný přesun. Šlo o návrh Václava Zemka (ČSSD), který chtěl přesunout v rozpočtu ministerstva životního prostředí 12 milionů na zlepšování stavu přírody a krajiny.

Opozice podle očekávání rozpočet kritizovala, vytýkala třeba podle ní vysoký schodek rozpočtu. Babiš výtky opozice odmítl a výkon vlády chválil. „Je to jednoznačně působení této vlády, které nastartovalo ten růst, a máme jeden z nejvyšších,“ prohlásil. „Je to jednoznačně naše zásluha na tom, že se nám daří,“ dodal. „Lidi věří tomu, že tato vláda přinese jinou situaci, že bude líp a myslím, že už je,“ poznamenal.

Reagoval i na slova předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, který vládu kritizoval za přílišné nabírání státních zaměstnanců. Babiš řekl, že stát potřebuje 5000 vojáků a stejné množství policistů, zaměstnance podle něj potřebuje i finanční správa. Jak řekl, předtím se nikdo nesnažil vybírat daně. Kalousek jeho řeč označil za nestoudnou.

Newsletter