Snížení daní pro většinu zaměstnanců dle ČSSD vyjde na 20 mld Kč

Snížení daní pro 98 procent zaměstnanců, jak v novém volebním programu navrhuje ČSSD, vyjde ročně na zhruba 20 miliard korun. Ztráta ve státním rozpočtu se vyrovná zdaněním bank, velkých podniků s vysokými zisky a změnou daní majetku. V diskusním pořadu Partie FTV Prima to dnes uvedl ministr zahraničí a volební lídr sociální demokracie Lubomír Zaorálek. Daňové plány ČSSD podle něj nezvýší náklady na státní rozpočet. 

Sociální demokracie v novém volebním programu v oblasti daní sází na progresivní zdanění a zrušení superhrubé mzdy. Strana chce zavést progresivní zdanění příjmů fyzických osob, tím plánuje snížit daně a zvýšit příjmy 98 procentům zaměstnanců. „To dělá asi minus 20 miliard ztrátu,“ řekl Zaorálek.

ČSSD ale zároveň navrhuje progresivní zdanění velkých firem s vysokými zisky, na majetek nad 50 milionů korun plánuje zavést dědickou a darovací daň na úrovni procent a u majetku nad 100 milionů korun ve výši 15 procent. „Banky představují asi plus 11 miliard, daně z příjmů velkých podniků dělají šest miliard a pak tam je daň z majetku. V podstatě to je vylej, nalej,“ prohlásil Zaorálek.

Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil v diskusním pořadu uvedl, že peníze v rozpočtu na uskutečnění plánu sociální demokracie nejsou. Podle Zaorálka však ostatní strany jako ODS, TOP 09 a ANO mají stejné programy v tom, že budou snižovat daně o 50 až 100 miliard, což bude mít za důsledek, že nebudou peníze na zdravotnictví, penze a budou se znovu zavádět poplatky nebo školné. „Náš jediný návrh je fiskálně neutrální,“ řekl Zaorálek.

ČSSD v novém programu slibuje také snížení daní pro malé a střední podniky. „Myslím si, že malé a střední podnikatele vaše strana (ČSSD) nezastupuje a nikdy pro ně nic neudělala,“ konstatoval Pospíšil. Podle Zaorálka ale současná nejsilnější vládní strana přišla s národohospodářskou politikou, jejíž podstatou je podpora malého a středního podnikání.

Newsletter