Dolar proti euru rozšiřuje zisky a posouvá se pod hranici 1,1600 EURUSD. Silný dolar potápí procyklické měny a měny regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

Snížení sazeb a rezerv. Pád čínských trhů se mírní

AKTUALIZOVÁNO: Hlavní čínské indexy po otevření burzy v Šanghaji začaly po masívních propadech předchozích dní zvolna umazávat ztráty. Nakonec je rozšířily. Trhy ale po všem krocích čínských úřadů přečetly teprve zásah standardní, kterému rozumí: čínské snížení sazeb a minimálních rezerv pro banky. Přišlo také další dodání likvidity. Čínská policie nicméně podle agenturních zpráv nově šetří „porušení obchodních pravidel a nepodložených obchodních informací“.

Čínská centrální banka v úterý snížila jednoletou depozitní i zápůjční úrokovou sazbu o 25 bazických bodů (tedy 0,25 %) a snížila rovněž povinné minimální rezervy u největších čínských bank o 0,5 procenta. Trhy teprve tuto zprávu přečetly jako standardní opatření na podporu čínské ekonomiky a přestaly propadat.

Dnes navíc čínská centrální banka na mezibankovní trh opět dodala zhruba 140 miliard jüanů krátkodobé likvidity. Splatnost operací je šest dní s průměrnou úrokovou sazbou 2,3 procenta. 

Index CSI300, který zahrnuje tři stovky největších firem obchodovaných v Šanghaji a Šen-čenu, posílil o 0,7 procenta na 3062,57 bodu. V pondělí přitom odepsal 8,8 procenta a výrazný pokles pokračoval i v úterý.

Index šanghajské burzy Shanghai Composite po nejprudším propadu od roku 2007 ve středu posilovat, nakonec ale uzavřel níže o 1,3 procenta a zůstává pod psychologickou hranicí 3 tisíc bodů. V rámci velmi volatilní seance rostl i o 4,3 procenta a naopak klesal o bezmála 4 procenta.

Agentura Nová Čína dnes uvedla, že policie vyšetřuje osm zaměstnanců největší čínské makléřské firmy CITIC Securities kvůli podezření z nelegálního obchodování s cennými papíry. CITIC o vyšetřování svých zaměstnanců „nemá žádné informace a funguje normálně“.

Čínské akcie od konce minulého týdne prudce propadaly v reakci na nepříznivé údaje z tamní ekonomiky. V pondělí výprodej zesílil, neboť investoři sázeli na to, že Čína přes víkend oznámí rozsáhla stabilizační opatření. Nestalo se tak a s jakoukoli novou podporou nepřišla vláda ani po pondělních ztrátách. Pád pokračoval i v úterý. Po skončení tamního obchodování ale čínská centrální banka snížila základní úrokové sazby a zmírnila požadavky na minimální rezervy bank. 

Od poloviny června čínské akcie odepsaly polovinu své hodnoty ruku v ruce s tím, jak investoři rušili dlouhé pozice kvůli zvolňování ekonomického růstu, který se jejich očima vzdaluje vysokému ocenění čínských akcií. Vláda zastavila jakékoli další přímé zásahy na akciovém trhu k jeho podpoře a dle zdrojů Bloomberg vláda a centrální banka debatují novou podobu opatření na podporu čínské ekonomiky.

„Snížení rezervních požadavků centrální bankou nemůže nahradit likviditu, vyčerpanou depreciací jüanu. Čínská ekonomika se začne zotavovat od posledního letošního čtvrtletí a to pokud budeme mít štěstí,“ komentoval pro Bloomberg Chia Woon Khien se singapurské Nikko Asset Management.

Podle zdrojů Bloomberg se mezi čínskými autoritami mísí opačné názorové pozice na intervence na akciovém trhu. Podle jednoho tábora propad akcií hrozí dopadem na bankovní systém, podle druhého má dopad jen velmi omezený vůči nákladům na stabilizaci akciového trhu skrze přímé nákupy a další opatření.

Newsletter