Snižme závislost na dolaru, apeluje Medveděv

Nastal čas snížit závislost na americkém dolaru, řekl ruský předseda vlády Dmitrij Medveděv. Argumentuje faktem, že světové ekonomice by více diverzifikovaný měnový systém jedině prospěl. V exklusivním interview pro CNBC, Medveděv řekl, že nemá žádný negativní postoj vůči dolaru jako globální rezervní měně, ale také dodal, že Rusko by prosazovalo více vyvážený měnový systém.

Medveděv narhuje, aby se zvýšil počet světových rezervních měn, které centrální banky drží v devizových rezervách a které se používají v mezinárodním obchodě. Rusko je podle něj příliš závislé na americkém dolaru a na americké ekonomice jako takové. Říká, že americká ekonomika je nyní v dobré kondici, ale není jisté, zdali se opět nedostane do recese, a pokud ano, tak nakonec všechny ekonomiky budou trpět.

Z menší závislosti na dolaru by neprofitovalo pouze Rusko, ale i rozvíjející se ekonomiky, řekl Medveděv, a také zdůraznil, že v konečném důsledku by z nezávislosti na dolaru měli prospěch úplně všichni.

Vztahy Ruska a západního světa v posledním roce ochladly a tak se Rusko začíná dívat na východ. V pondělí Medveděv a čínský premiér Li Keqiang podepsali vícero dohod ohledně energií, obchodu a financí, a dohodli se na měnovém swapu v hodnotě 150 miliard juanů (25 miliard USD).

Medveděv říká, že tímto krokem bude moci Rusko s Čínou obchodovat napřímo a obejít tak americký dolar. Dohody podle Medveděva nebyly politicky motivované, spíše zohledňují ekonomické cíle, protože Čína se stala hlavním obchodním partnerem Ruska. Rusko musí brát v úvahu vše, co se děje okolo Ruska. Pokud rozjednané projekty s EU nebo USA se z politických důvodů zmrazí, „musíme jednat a odsunout je do druhé linie“.

Newsletter