Sobotka, Babiš: ČR nebude garantovat půjčku Řecku

Česká republika odmítá garantovat případnou půjčku Řecku a neposkytne Řecku ani žádnou přímou půjčku. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedli premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO). EU uvažuje na přechodnou dobu o využití staršího evropského nástroje známého jako Evropský finanční stabilizační mechanismus (EFSM). Za půjčky z EFSM ručí všechny státy evropské osmadvacítky, ne jen státy eurozóny.

„V rámci tohoto mechanismu jsou do tohoto problému vtahovány i ostatní země EU. ČR odmítá garance za řecké dluhy a (Evropská) rada v minulosti řekla, že tento mechanismus po červnu 2013 již nebude používat. Naše stanovisko je, že nechceme, aby byl tento mechanismus použit. A pokud ano, tak jen dočasně,“ uvedl Babiš. Upozornil ale, že Česko může být přehlasováno.

ONLINE: Dohoda. Řecko se otřese

Babiš zopakoval, že nejlepším řešením by byl odchod Řecka z eurozóny a částečný odpis jeho dluhů. „To (nynější) řešení je politické, a ne pragmatické,“ uvedl.

Premiér Sobotka k situaci Řecka zopakoval, že je lepší mít dohodu s tvrdými podmínkami pro Řecko než zhroucený stát uvnitř EU a NATO. Zároveň ale řekl, že evropská solidarita má své limity a hranice. „A pokud chce Řecko další pomoc, musí realizovat reformní opatření,“ uvedl.

Členské země eurozóny se po celonočním jednání dohodly na tom, že Řecko bude moci začít jednat o třetím programu pomoci ze záchranného fondu eurozóny. Podmínkou je rychlé zahájení tvrdých reforem.

Atény padly. Vznikne Evropské ministerstvo financí?

Řecko ale bude potřebovat peníze ještě před finální dohodou o novém programu Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Pomoci by v této věci mohla, kromě dalších variant, také právě krátkodobá půjčka ze staršího evropského nástroje EFSM. Za půjčky z EFSM ručí všechny státy evropské osmadvacítky v poměru, který odpovídá jejich příspěvku do evropského rozpočtu. Česko by tak ručilo za 1,13 procenta výše případné půjčky. EFSM byl v minulosti využit na pomoc Irsku a Portugalsku.

O případné „překlenovací“ půjčce budou v úterý rozhodovat kvalifikovanou většinou ministři financí celé EU. Jednání se zúčastní za ČR ministr financí Andrej Babiš. Původně ministerstvo financí avizovalo, že delegaci povede náměstkyně ministra financí Lenka Jurošková.

Peklo řeckých slibů – co a do kdy musí splnit

Newsletter