Sobotka: Brexit zvedne vlnu nacionalismu

Pokud Velká Británie vystoupí z Evropské unie, vzedme se v Evropě vlna nacionalismu a separatismu. Řekl to dnes premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který se obává dominového efektu. Podle průzkumů nyní v Británii převažují odpůrci setrvání v unii.

Británii čeká referendum o vystoupení z EU a její premiér David Cameron se před ním snaží v osmadvacítce vyjednat balíček reforem. Zatím na něm ale není shoda, i když summit v Bruselu začne už dnes odpoledne.

 

V případě, že se Britové nakonec rozhodnou z EU vystoupit, mluví se o tom, že by se z Británie mohlo oddělit Skotsko, které je výrazně více proevropské. „Samozřejmě, že jednou z alternativ je další štěpení Velké Británie. Já si myslím, že by to v zásadě byla taková vlna, která by prošla Velkou Británií, ale prošla by i Evropou, protože v Evropě máme různé regiony, které úplně nejsou spokojeny se svým postavením v rámci jednotlivých států,“ řekl ke svým očekáváním Sobotka, který z dalších regionů zmínil španělské Katalánsko.

„Já se obávám dominového efektu, to znamená, pokud by Velká Británie vystoupila, tak reakcí bude určitá vlna nacionalismu a separatismu, který se přežene objektivně celou Evropou. Ta vlna bude rovněž zcela objektivně podpořena náladami, které vyvolává migrační krize,“ dodal premiér. Pro některé státy unie by to podle něj byla velká zátěž.

#Brexit? Připravte se na dražší whisky. Palírny hlasují proti.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 17. únor 2016

Newsletter