Česká republika bude v následujících týdnech zvažovat, zda je pro ni výhodná účast v novém čínském projektu Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB). Příslušnou analýzu by mělo vládě předložit ministerstvo financí. Při dnešních interpelacích ve Sněmovně to řekl premiér Bohuslav Sobotka
„Já si myslím, že nelze v tuto chvíli definitivně konstatovat, jestli to členství v AIIB je pro Českou republiku výhodné, či nikoli, tady potřebujeme podrobnější analýzu ministerstva financí,“ uvedl. Ministerstvo financí už minulý týden sdělilo, že možnost stát se zakládajícím členem banky vyhodnocuje.
Podle premiéra je třeba poměřovat výši případného vkladu v bance s možnými zisky, které by z účasti mohla česká strana získat, například zda by česká účast otevřela českým firmám další možnosti k podnikání na asijském trhu. Vláda by se podle něj měla rozhodnout v řádu týdnů, nejvýše měsíců. „Nemělo by to být nějaké příliš dlouhé období,“ poznamenal.
S projektem AIIB přišla v roce 2013 Čína jako s nástrojem pro financování výstavby silnic, železnic, elektráren či telekomunikačních sítí v Asii. Největším akcionářem v ní má být rovněž Čína, která také slíbila, že poskytne většinu počátečního kapitálu v celkové sumě 50 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč).
Zájem o účast v projektu projevily například Polsko nebo Maďarsko. Zakládajícími členy AIIB bude kromě řady asijských zemí například Británie, Německo, Francie, Itálie, Rakousko, Švýcarsko, Austrálie, Jižní Korea, Brazílie nebo Rusko.
Výjimkou bude zřejmě Japonsko a Spojené státy. Právě ty se obávají, že nová rozvojová banka by mohla podporovat mnohem uvolněnější poskytování úvěrů bez důrazu na finanční transparentnost a sociální záruky. Američané AIIB, která má být oficiálně založena během tohoto roku, považují za konkurenci Světové banky a Mezinárodního měnového fondu.
Čína buduje konkurenci Světové banky. S podporou Evropy