Sobotka: Pro vyrovnaný rozpočet potřebujeme zvýšit daně firmám

V příštím volebním období by mohl být státní rozpočet vyrovnaný. V rozhovoru pro Radiožurnál to dnes uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podmínkou je podle něj růst ekonomiky a také zvýšení daní velkých firem. „Bez zvýšení příjmové základny se rozpočet vyrovnat nepodaří,“ řekl Sobotka. Zvyšování firemních daní zatím jasně odmítá hnutí ANO.

Vyrovnaný rozpočet podle Sobotky není nereálná představa. Připomněl, že vyrovnaný rozpočet má například Německo. „Němci ale mají 30procentní daň z příjmu právnických osob, my máme 19 procent,“ doplnil. Vláda podle Sobotky musí usilovat o vyrovnaný rozpočet.

Zeman: Rozpočet se schodkem 70 miliard je realistický

Podle plánů ministerstva financí má schodek rozpočtu postupně klesat. Loni skončil státní rozpočet schodkem 77,8 miliardy korun, na celý letošní rok je schválen schodek 100 miliard korun. Na příští rok ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhuje schodek 70 miliard korun, v roce 2017 by měl být deficit 60 miliard a v roce 2018 pak 50 miliard korun. Premiér dnes hovořil o tom, že schodek by na 50 miliard mohl klesnout už v roce 2017.

Vláda podle Sobotky v tomto volebním období sází na opatření proti daňovým únikům. Ta by měla už příští rok přispět k lepšímu výběru zejména daně z přidané hodnoty. K vyrovnanému rozpočtu je ale nutná rostoucí ekonomika. Na silném letošním růstu se projevilo výrazné urychlení čerpání evropských fondů, ale také nízká cena ropy a veřejné investice v dopravní infrastruktuře.

Babiš: Zeman podpořil rozpočet. Schodek tiše roste?

Newsletter