Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

SocGen: Čínské akcie nejlepší příležitostí v Asii

Manažeři hedge fondů, Mark Mobius i analytici finanční skupiny Société Générale. Ti všichni věří v potenciál růstu čínského akciového trhu. Tým SocGen své dlouhodobější stanovisko potvrdil v čerstvé zprávě klientům.

Čínský trh je „top pick“ v rámci asijského regionu vzhledem k tomu, že je „nejlevnějším z hlavních světových trhů“ po množství špatných zpráv, které jsou již zahrnuty do cen, uvádějí stratégové banky. V odražení čínských akcií k růstu a následné rally by měla roli sehrát především tamní vláda a její podpůrná fiskální politika. Peking podle analytiků činí, co je v jeho silách, aby zabránil „tvrdému přistání“. Tento termín se vžil pro obávané prudké zpomalení růstu druhé největší ekonomiky světa.

Mobius: Od čínských akcií čekám zhodnocení o pětinu

Čína jako bezpečná investice? Hedge fondy jí dál věří

Za zásadní krok správným směrem označují stratégové v září oznámený plán liberalizace čínského akciového trhu. Iniciativa označovaná jako „přímý vlak“ by měla spojit burzy v Hongkongu a Šanghaji novým systémem, který by měl být spuštěn během tohoto měsíce. Do „A-shares“, tedy titulů čínských kontinentálních společností, by tak měli získat možnost investovat i zahraniční investoři, kteří měli až do nynějška přístup pouze k trhu v Hongkongu, nebo museli využívat složité formy „kvalifikovaných institucionálních investorů“, které měly své limity a umožňovaly exekuovat pouze nadstandardně velké objednávky. Odpadne navíc valuační mezera mezi duálně listovanými tituly. „Jednotný čínský trh posílí tok do čínských akcií a A-akcie se do 3 až 5 let stanou součástí důležitých světových indexů, což opět pomůže jejich růstu,“ míní SocGen.

SocGen: Zisky hledejte na akciích Číny, Itálie a Francie

Růst čínské burzy nemusí být však kontinuální. „Způsob komunikace Pekingu směrem k veřejnosti není vždy ideální, očekáváme tak určitou volatilitu trhu,“ dodává SocGen. Vládní představitelé se svou expanzivní politikou snaží udržet nastavené tempo ekonomického růstu ve výši 7,5 procenta. Ekonomická data posledních týdnů přitom posilují očekávání, že Čína bude mít potíž tento cíl naplnit.

Čínský průmysl, maloobchod i reality potvrzují zhoršení

Cílem je současně změna orientace ekonomiky z těžce exportní na více taženou domácí spotřebou. Vládní stimulace zaměřená na investice do infrastruktury působí pozitivně na klíčové sektory i realitní trh, který zůstává určitým „protivětrem“ růstu. Přes veškeré obavy by Čína měla podle Mezinárodního měnového fondu již letos vystoupat do pozice největší ekonomiky světa a nechat tak za sebou dosavadního lídra USA, který nebyl pokořen od roku 1872.

Čína již letos největší ekonomikou světa dle parity kupní síly?

Newsletter